Dramatisk avslutning på Göteborgsvarvet 2025 – de är vinnare

Det blev en dramatisk avslutning på årets upplaga av Göteborgsvarvet efter en spurtkamp mellan Suldan Hassan och norrmannen Sondre Nordstad Moen. Efter ungefär en timmes överläggning kom beslutet att norrmannen diskas och Suldan Hassan vinner varvet.
Det är den första svenska segern sedan 2004.
I damklassen vann norskan Karoline Bjerkeli Grövdal i överlägsen stil.

ANNONS

Herrarnas Göteborgsvarv avslutades med en spurt mellan svensken Suldan Hassan och norrmannen Sondre Nordstad Moen.

Det var en jämn kamp det två löparna när det skulle avgöras, men efter några skarpa kurvtagningar hade Sondre Nordstad Moen lyckats knipa en knapp ledning inför upploppet.

Det sista 20 meterna var norrmannen i ledning men Suldan Hassan gjorde ett ryck för att försöka komma ikapp och knipa segern. Knappt fem meter från mållinjen är de två löparna sida vid sida.

Stor dramatik i spurten

Då fäller Nordstad Moen ut sin högerarm och bromsar upp Suldan Hassan.

Båda löparna korsade mållinjen samtidigt.

Efter målgången blev det en lång väntan på vem som hade vunnit. Båda löparna väntade med spänning och båda löparna ansåg sig vara först över mållinjen.

ANNONS

– Det är svårt att uttala sig innan att jag vet vem som vann eller inte. Det kändes som jag vann verkligen, säger Suldan Hassan en stund efter målgången.

– Jag är ganska säker på att jag var först i mål men jag tror jag felberäknade slutspurten. Jag har ingen is i magen, jag tror att Suldan har kört fler avslutningar på banlopp de senaste åren, säger Nordstad Moen.

Om den höjda armens om ser ut att stoppa Suldan Hassan säger Nordstrand Moen:

– Jag tror jag tog upp händerna för segern. Men så kom ju han och man är inte i mål förrän man är i mål. Jag slog honom inte med mening sista fem meterna men han hade högre fart än mig i slutet. Det blev spännande i alla fall.

Suldan Hassan säger så här om gruffet:

– Det kändes som att det var lite medvetet att han stoppade mig. Trots det kändes det som att jag var förbi.

Suldan Hassan fick till slut fira. Bild: MICHAEL ERICHSEN

Suldan Hassans stora glädje efter segern i Göteborgsvarvet

Efter cirka en timmes överläggning kom beskedet att Suldan Hassan vinner, på tiden 01.03,39, och att norrmannen diskas.

– Det var förväntat för det kändes verkligen på upploppet att jag vann. Det känns helt fantastiskt. Det är ett lopp där jag varit funktionär, som jag varit farthållare i. Att äntligen nu vinna känns helt fantastiskt, sa en strålande glad Suldan Hassan efter beskedet.

ANNONS

Suldan Hassan är den första svensk att vinna loppet sedan 2004 när Mustafa Mohamed vann.

– Det var när min stora förebild Mustafa ”Musse” Mohamed vann. För över två decennier sen. Att nu själv få vinna det här kan jag inte beskriva med ord.

Tvåa blev efter diskningen Senay Fissehatsion och trea Samuel Russom.

Suldan Hassan, som tävlar för Göteborgsklubben Ullevi FK hyllade publiken på hemmaplan.

– Helt fantastisk. Det går inte att beskriva det med ord. Det är en folkfest.

– Jag hörde Suldan, Suldan överallt. Den energin kunde verkligen bära mig hela vägen. Jag hoppas att det blir en vinst nu också så att man har gett det till publiken som stöttade hela vägen.

Därför diskades Sondre Nordstad Moen

Enligt Eva-Lena Frick förbundschef tog de i tävlingsjuryn beslutet att diska Sondre Nordstad Moen.

– Vi anser att han har hindrat Suldan och därför diskar vi honom, säger hon.

– Vi har gjort två bedömningar. De kommer in på bana 1 på Slottskogssvallen bägge två sida vid sida. Sen driver de ut. Sondre driver liksom både sig själv och Suldan på yttre banor, på bana 3 och nästan bana 4. Sen kommer då den där armen ut på sluttampen. Det är de två sakerna, att han driver ut honom och att han hindrar honom med armen, det är det vi har gått på, säger Eva-Lena Frick.

ANNONS

Men om man bara hade gått på tiderna hade Sondre Nordstad Moen stått som vinnare, enligt Frick.

– Tittar man enkom på tiderna så är Sondre sex hundradelar före, säger hon.

Sondre Nordstad Moen lämnade in en protest mot diskningen. Den gick inte igenom och ett par timmar efter målgången fick Suldan Hassan kliva högst upp på prispallen.

– Det ska vi självklart göra och vi ska prata vidare med honom också. Det får vi återkomma till, säger hon.

Eva-Lena Frick har ingen kännedom att de under Göteborgsvarvet varit med om en liknande situation tidigare.

– Nu är det här bara mitt tredje varv men mig veterligen har vi aldrig varit med om det här tidigare.

Karolina Bjerkeli Grövdal vann i överlägsen stil. Bild: MICHAEL ERICHSEN

Storseger i damklassen

På damsidan blev det allt annat en dramatiskt. Storfavoriten Karoline Bjerkeli Grövdal från Norge drog ifrån tidigt och var redan efter fem kilometer en minut före konkurrenterna.

Under loppet satte hon av i ett tempo mot banrekordet på 1.07,58 och höll ett tempo som låg strax över det. Till slut fick hon ge sig mot banrekordet men vann i överlägsen stil på tiden 1.08,33. Karoline Bjerkeli Grövdal vann med nästan fem minuter, före Samrawit Mengsteab.

– Det var ett fint lopp med massa folk. Väldigt roligt att springa med musik och massor med folk. Jag försökte springa kontrollerat och så tänkte jag att de sista fem kilometerna skulle jag ge allt. Jag satsade på banrekordet men det blev lite efter men jag är jättenöjd.

ANNONS

Hon fick fira Norges nationaldag 17:e maj med en seger i Göteborgsvarvet.

– Jag hörde både nationalsången, mitt namn och ”heja norge” så det var bra.

Hur ska du fira?

– Nu blir det att dricka lite och få i sig lite mat. Sen ska vi köra tillbaka till Oslo.

Läs mer

Ämnen i den här artikeln

Musik
ANNONS