Svenska spelarna firar när VM-platsen säkrades hemma mot Polen i playoff i slutet av mars, men det är oklart hur mycket förbundet tjänar på deltagandet i turneringen.
Svenska spelarna firar när VM-platsen säkrades hemma mot Polen i playoff i slutet av mars, men det är oklart hur mycket förbundet tjänar på deltagandet i turneringen. Bild: Pontus Lundahl/TT

Blågult VM-spel ger bara 20 miljoner – kräver mer

Runt 97 garanterade miljoner på papperet – endast 20 miljoner kronor in på kontot.
Svenska fotbollförbundet sällar sig till länderna som vill att Fifas pengapåse till sommarens VM i Nordamerika ska bli större.
– Vi vet att det är högre kostnader under det här mästerskapet, säger generalsekreteraren Niclas Carlnén.

ANNONS

Enligt uppgifter till flera internationella medier väntas styrelsen i Internationella fotbollsförbundet (Fifa) sent under tisdagskvällen, svensk tid, fatta beslut om att öka ersättningen till de 48 landslagen i herr-VM i USA, Kanada och Mexiko.

– Ryktesvägen så har vi hört det men jag har inte fått något bekräftat, säger Niclas Carlnén, generalsekreterare i Svenska fotbollförbundet, till TT när han är på väg till Fifa-kongressen i Vancouver.

”Massa osäkerheter”

Enligt NTB har flera europeiska förbund gått samman i ett krav emot Fifa. Diskussioner om att höja ersättningsnivån ska ha pågått under en längre tid bland de tolv europeiska länder som tog direktplatser till VM – Sverige och tre andra landslag blev klara först i slutet av mars via playoff. Förbundet har dock fått info om diskussionerna.

ANNONS

– Vi har inte någon annan syn än övriga, säger Carlnén.

Vad är grundproblemet med nuvarande ersättningsnivå?

– Jag tror det är lite olika från nation till nation, men det totala är ju att vi vet att det är högre kostnader under det här mästerskapet, säger Niclas Carlnén och fortsätter:

– Och det finns en massa osäkerheter som skatter och annat i USA som vi håller på att reda ut. Till det kommer inflation och till viss del valutaeffekter.

Både Kanada och Mexiko har garanterat skattefrihet för deltagande länder, men något liknande har inte USA gått med på, enligt The Guardian. Dessutom är det olika skattesatser i de amerikanska delstater som arrangerar VM-matcher.

Sverige spelar VM-premiären mot Tunisien i Monterrey, Mexiko. Övriga två matcher spelas i Texas – Nederländerna i Houston och Japan i Dallas.

Med 26 spelare inräknade räknar förbundet med att skicka en delegation på runt 60 personer. Landslaget har sin bas i Dallas.

”Inte rimligt”

– Som jag tolkar det så är förutsättningarna bättre i Mexiko och Kanada. Nettot som blir över för länderna är då olika beroende på vilken spelplats du har fått. Och det är ju i sig inte heller rimligt, säger Niclas Carlnén.

Om det endast blir tre gruppspelsmatcher för Sverige är förbundet med nuvarande pengapåse från Fifa garanterat 10,5 miljoner dollar – vilket med dagens valutakurs motsvarar knappt 97 miljoner kronor.

ANNONS

Nettointäkten blir en annan – med reservation för alla osäkerhetsfaktorer.

– Vi trodde väl innan att det blir 25, men ser väl att det nog är lägre än så. Det blir nog kring 20 miljoner, säger Niclas Carlnén.

Niclas Carlnén Svenska fotbollförbundets generalsekreterare. Arkivbild.
Niclas Carlnén Svenska fotbollförbundets generalsekreterare. Arkivbild. Bild: Claudio Bresciani/TT

Fakta: VM-pengarna

I december fattade Internationella fotbollsförbundet (Fifa) beslut om att avsätta rekordhöga 6,7 miljarder kronor (727 miljoner dollar) i pengapotten för de deltagande lagen i turneringen (11 juni–19 juli) i USA, Kanada och Mexiko. Jämfört med tidigare upplagor har dock VM utökats från 32 till 48 landslag.

Den stora delen går till prispengar – drygt sex miljarder kronor (655 miljoner dollar). Varje deltagande landslag är vidare garanterat 13,8 miljoner kronor (1,5 miljoner dollar) i så kallade förberedelsepengar.

Utbetalningar (avrundat) per landslag beroende på placering:

Världsmästare: 460 miljoner svenska kronor (50 miljoner amerikanska dollar).

Silver: 304 miljoner (33).

Brons: 267 miljoner (29).

Fyra: 249 miljoner (27).

Placering 5–8: 175 miljoner (19).

Placering 9–16: 138 miljoner (15).

Placering 17–32: 101 miljoner (11).

Placering 33–48: 83 miljoner (9).

Fotnot: Redovisningen bygger på valutakurs från 28 april 2026.

Källa: Fifa

Daniel Kihlström/TT
TT
ANNONS