Två misstänks – flicka befaras brunnit inne

En man och en kvinna har delgivits misstankar om brott efter den våldsamma villabranden i Halmstad. I branden befaras en ung flicka avlidit. – De har delgivits misstankar om allmänfarlig vårdslöshet grovt brott och grovt vållande till annans död, säger kommissarien Martin Inglund.

ANNONS

Branden bröt ut strax innan midnatt mot lördagen i ett bostadskvarter i Halmstad. Brandförloppet var våldsamt. En man och en kvinna lyckades ta sig ur huset och fördes i ambulans till sjukhus.

Även en rökdykare skadades lindrigt under insatsen då räddningstjänsten mitt under den pågående branden sökte igenom huset i ett försök att hitta ett barn som befarades vara kvar i bostaden.

Flickan befaras brunnit inne

Efter att huset till stora del brann ner har brandresterna under helgen och måndagen undersökts av polisens tekniker. Enligt polisens uppgifter befann sig tre personer i bostaden när branden bröt ut.

En flicka i grundskoleåldern befaras ha brunnit inne.

ANNONS

– Vi har inte hittat barnet än. Vår starkaste teori är att barnet har varit kvar i huset. Två personer har nu delgivits misstankar om brott. Rubriceringarna är i nuläget allmänfarlig vårdslöshet grovt brott och grovt vållande till annans död, säger Martin Inglund, kommissarie vid polisen i Halmstad.

De misstänkta är inte frihetsberövade.

– De är inte gripna, anhållna eller häktade, säger Martin Inglund.

Anhöriga underrättade

Flickans anhöriga är enligt polisenunderrättade om att barnet är saknat och att polisen befarar att honhar har brunnit inne i bostaden.

Kommissarie Inglund berättar att den tekniska undersökningen av brandplatsen är avslutad och att polisen nu inväntar svar på de analyser som har gjorts. Polisen i Halmstad står också i kontakt med NFC (Nationellt forensiskt center).

– Den här platsen är fortsatt avspärrad med marginal. När det gäller kontakten med NFC handlar det bland att om diskussioner om vad som ska skickas in för analys, säger Martin Inglund.

Han berättar att polisen inte har några indikationer på att branden medvetet är anlagd.

– Inuläget har vi ingen indikation på att denär anlagdmen vi försöker täta igen alla möjliga hål i utredningen och vi utesluter ingenting. I det här läget måste vi arbeta brett, säger kommissarien.

Inglund berättar fortsatt att polisen har hållit flera förhör angående branden och fortsatt kommer att göra det den närmaste tiden. Utredningen leds nu av en åklagare efter att de två misstänkta personerna delgivits misstankar om brott.

ANNONS

Hur mannen och kvinnan ställer sig till misstankarna vill polisen i nuläget inte gå in på.

Martin Inglund berättar fortsatt att polisen har en teori kringhur branden startade.

–Vi har en tänkbar förklaring,sedan får vi se om den sammanfaller med den tekniska undersökning som har gjorts när vi får svar på analyserna, säger kommissarien.

Sorg i Halmstad

Under helgen har många Halmstadsbor visat sitt deltagande efter branden. I anslutning till polisens avspärrningar stårljuslyktor och gosedjur som människor placerat ut.

Morgonen efter branden aktiverade Halmstad kommun sinPOSOM-grupp. Under lördagen höll också Kärlekens kyrka i staden öppet dit människor som har behövt prata eller bearbeta sorgen har kunnat vända sig.

Även skolan som barnet går i har aktiverat sin krisorganisation efter branden.

ANNONS