– Beskedet idag innebär ändå att man vill satsa på järnvägen, säger Johan Nyhus, socialdemokraternas kommunalråd med ansvar för trafik- och infrastrukturfrågor i Göteborg.
På fredagen meddelade infrastrukturminister Anna Johansson (S) att sträckan mellan Hässleholm och Lund kommer att byggas ut som etapp två i Sveriges satsning på höghastighetsspår.
Johan Nyhus, som många andra i Västsverige, hade hellre sett en satsning på järnvägen mellan Göteborg och Borås.
– Det hade varit roligare om de hade sagt Göteborg Borås, men jag tar det inte som att det är kört. Pendelstråket mellan Göteborg och Borås är jätteviktigt och vi har ett starkt case i Västsverige, därför är det viktigt att det kommer fram.
Efter beskedet uttryckte Västsvenska handelskammaren oro för att satsningen i Skåne pekar mot att Malmö kan komma att prioriteras före Göteborg när storstäderna ska knytas ihop med höghastighetsjärnväg. Men den oron delar inte riktigt Johan Nyhus.
– Jag vet inte om jag delar den oron, säger han.
– Vi i kommunerna tycker att tempot av utbyggnaden är lite för lågt. Det är det jag kommer lägga energi på. För vi behöver ha betydligt fler satsningar på järnvägen fram till 2029 än de som presenterats idag.





