Under gårdagen blev den välkända julgransflygningen inställd på grund av vädret, men idag fick den äga rum i stället. Klockan 13.45 passerade både svenska Gripenplan och norska F-35:or över Göteborg.
Molnen stal det mesta av showen när julgranen passerade Göteborg, men bullret dånade över staden. Försvarsmaktens kommunikationschef Lena Bogren meddelar ändå att Försvarsmakten är nöjda med beslutet att byta dag för flygningen.
– Ja, det var värt det eftersom vi varit uppe i Norge också och där har vi synts ordentligt. Också med tanke på att både norrmännen och svenskarna kunde flyga idag.
Hade planen kunnat flyga lägre?
– Vi har regler att förhålla oss till i tätbebyggda områden och där får man flyga på 500 meters höjd, säger Lena Bogren.
Två Herculesplan flög en ny julhälsning senare under eftermiddagen, men även dessa var svåra att se genom molnen.




