Region Jönköping gjorde en Lex Maria-anmälan 2021, då ett barn dött efter en hemförlossning.
Region Jönköping gjorde en Lex Maria-anmälan 2021, då ett barn dött efter vad som startade som en hemförlossning. Efter händelsen inledde Ivo en utredning av barnmorskan som bistod kvinnan i hemmet. Bild: Montage/TT/GP

Hembarnmorska från Västsverige får legitimationen återkallad

En västsvensk barnmorska som arbetat med hemförlossningar får sina legitimationer återkallade. Utredningen inleddes efter att ett nyfött barn dog 2020.
”Bristerna i medicinsk handläggning och journalföring är så allvarliga att hon inte bedöms kunna utföra patientsäker vård i något sammanhang”, skriver HSAN i beslutet.

ANNONS

Flera kvinnor har anlitat den barnmorska som nu får sina legitimationer, som barnmorska och sjuksköterska, återkallade av Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN).

Bakgrunden till utredningen, som Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) genomfört, är en hemförlossning som GP tidigare uppmärksammat. Den ägde rum 2020 då en gravid kvinna, som skulle föda sitt första barn, valde att föda hemma med hjälp av den privat anlitade barnmorskan.

När förlossningen startade hade kvinnan gått två veckor över tiden. Hembarnmorskan kontaktade sjukhuset Ryhov i Jönköping efter flera timmars krystvärkar, då fostervattnet var ”mekoniumfärgat”. Det är ofta ett tecken på att barnet i magen mår dåligt.

ANNONS

Ambulansresan tog cirka en timma och på sjukhuset konstaterades bland annat att barnets hjärtljud var låga. Barnet överlevde inte.

Länssjukhuset Ryhov i Jönköping.
En kvinna kom till länssjukhuset Ryhov i Jönköping med ambulans i slutfasen av en förlossning, som inleddes i hemmet med stöd av en privat anlitad barnmorska. Barnet överlevde inte. Bild: Anna Hållams/TT

I Region Jönköpings utredning nämndes några tänkbara bakomliggande orsaker till att barnet dog. Bland annat ett ”långt utdrivningsskede i hemmet” och att ”förlösande barnmorska dröjde med att kontakta förlossningsavdelningen”. Men även det faktum att kvinnan var förstföderska och att resvägen till sjukhuset var lång.

– Vi hade ju ganska mycket synpunkter på den inblandade barnmorskan och hennes göranden i detta, har Axel Ros, chefläkare i Region Jönköping, tidigare sagt till GP.

HSAN och Ivo: ”Grov oskicklighet”

Informationen lämnades över till Ivo, som under sin utredning även har granskat hanteringen av ytterligare två patienter som fött hemma med den aktuella barnmorskan. I samtliga fall har man konstaterat att patientjournalerna författats i efterhand och de saknar dessutom grundläggande information, enligt Ivo.

Barnmorskan ska bland annat också ha brustit medicinskt, genom att inte ha utfört adekvat fosterövervakning eller tagit blodtryck. Hon har heller inte informerat den födande kvinnan om riskerna inför och under den förlossning som slutade med att ett barn dog, menar Ivo.

Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) logotyp.
Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) har utrett den västsvenska barnmorskan, och kommit fram till att hon ”varit grovt oskicklig vid utövningen av sitt yrke som barnmorska”. Bild: Stina Stjernkvist/TT

Myndigheten blev klar med sin utredning i våras, och rekommenderade att kvinnans legitimationer skulle återkallas. HSAN instämmer i Ivos bedömning. Man skriver i sitt beslut att hon ”visat sådana allvarliga brister i sin yrkesutövning som barnmorska att de måste anses utgöra grov oskicklighet”.

ANNONS

”Bristerna i medicinsk handläggning och journalföring är så allvarliga att hon inte bedöms kunna utföra patientsäker vård i något sammanhang”, skriver HSAN vidare i beslutet.

Barnmorskan godtar beslutet

Barnmorskan har saknat kompetens och erfarenhet för att kunna arbeta med hemförlossningar på ett patientsäkert sätt, menar man.

”Ansvarsnämnden anser att hon härigenom har visat ett allvarligt bristande omdöme. Hon har därutöver visat en påtaglig kunskapsbrist, bristande riskmedvetenhet och bristande förståelse för patientsäkerhet”, skriver HSAN.

GP har sökt barnmorskan, som avböjer att kommentera beslutet. I sitt yttrande till HSAN har hon godtagit att hennes legitimationer återkallas, bland annat då hon nu är pensionär och inte längre yrkesverksam.

”Om ni finner det troligt att förlossningsvården i samhället förbättras genom den åtgärd Ivo föreslår så godtar jag deras beslut”, skriver hon i yttrandet.

Läs mer

Ämnen i den här artikeln

IVO
ANNONS