Volodymyr Zelenskyj och Keir Starmer i Armenien på söndagen.
Volodymyr Zelenskyj och Keir Starmer i Armenien på söndagen. Bild: Stefan Rousseau, pool via AP/TT

Storbritannien vill vara med på Ukrainas biljonlån

Storbritannien ska ansluta sig till EU:s jättelån till Ukraina, skriver BBC och andra brittiska medier. Förhandlingar om britternas roll ska föras då premiärminister Keir Starmer träffar EU-ledare på ett stort toppmöte i Armenien i dag.

ANNONS

Inför det bredare toppmötet inom EPC (Europeiska politiska gemenskapen) träffade Starmer på söndagen president Volodymyr Zelenskyj i Jerevan.

”När Storbritannien och EU arbetar tillsammans tjänar alla på det”, förklarar Starmer efter mötet. ”Därför inleder vi förhandlingar med EU för att försäkra oss om att Ukraina får utrustningen de behöver för att försvara sin frihet, och skapa möjligheter för brittisk industri att delta till fullo”.

EU kunde nyligen enas om att börja betala ut lånet. Det uppgår till 90 miljarder euro, nästan en biljon kronor.

TT
ANNONS