Gärningsmannen rapporteras ha avfyrat skott från mitten av Månpyramiden, som syns till vänster. Arkivbild.
Gärningsmannen rapporteras ha avfyrat skott från mitten av Månpyramiden, som syns till vänster. Arkivbild. Bild: Rebecca Blackwell /AP/TT

Skjutning vid pyramider i Mexiko – kvinna dödad

En kanadensisk kvinna sköts ihjäl och fyra personer skottskadades vid pyramiderna i den världsarvsklassade staden Teotihuacán i Mexiko.

ANNONS

Ytterligare två turister skadades när de föll i samband med skjutningen.

Den misstänkta skytten ska ha öppnat eld mot människor vid det populära turistmålet på måndagen, som är känt för sina pyramider från tiden före aztekerna. Gärningsmannen ska därefter ha tagit sitt liv.

På platsen hittades ett skjutvapen, en kniv samt ammunition.

Mexikos president Claudia Sheinbaum skriver på X att säkerhetsstyrkor har satts in och att hon står i kontakt med den kanadensiska regeringen.

”Det som hände i dag i Teotihuacán gör oss djupt bedrövade. Jag uttrycker min uppriktiga solidaritet med de drabbade och deras familjer”, skriver Sheinbaum.

ANNONS

Motivet till skjutningen är oklart.

TT
ANNONS