Det var runt 13-tiden, lokal tid, på onsdagen som gruvan i den kinesiska staden Alxa League ska ha kollapsat. Det är fortfarande oklart vad som orsakat kollapsen, men kinesiska myndigheter rapporterar att både människor och fordon begravts i rasmassorna, rapporterar CNN.
Mer än 900 räddningsarbetare kallades till platsen för att försöka få ut människorna som fastnat inne i gruvan, rapporterade nyhetsbyrån Xinhua enligt BBC. Men på kvällen fick man avbryta räddningsinsatsen efter att ett ”stort jordskred” inträffade.
Minst 53 personer ska ha fastnat inne i gruvan. På torsdagen rapporterar kinesiska myndigheter att de hittat sex personer som överlevt, uppger BBC. Minst fyra personer uppges ha dött.
Staden Alxa League, där olyckan inträffade, är beläget i den kinesiska regionen Inre Mongoliet som är ett viktigt nav för Kinas gruvindustri. Kritiker menar att kol- och mineralgruvorna har ödelagt det ursprungliga landskapet med berg, gröna stäpper och öknar, skriver TT.
Det är inte ovanligt med gruvolyckor i Kina då säkerhetsreglerna för industrin inte alltid efterlevs. I december 2020 dog 23 gruvarbetare efter en kolmonoxidläcka i en kolgruva. I januari 2021 dödades 10 gruvarbetare i en explosion i en guldgruva i Shandong-provinsen.




