Spinosaurus mirabilis ska ha levt för cirka 95 miljoner år sedan. Bild: Dani Navarro/University of Chicago

Ny jättedinosaurie upptäckt i öknen

En över 95 miljoner år gammal dinosauriefossil har upptäckts i Saharaöknen i Niger. Fyndet skulle visa sig vara en helt ny, och enorm, dinosaurie.

ANNONS

Stor som en skolbuss, flera ton tung och med ett stort sabelliknande horn på huvudet – så beskrivs den nyupptäckta dinosaurien ”Spinosaurus mirabilis”, skriver BBC Science Focus.

Fyndet grävdes först fram 2019, men det dröjde innan man insåg vad man upptäckt. Det tog flera år av efterforskningar innan man insåg fyndets betydelse – att man upptäckt en ny art. Nu har fynden publicerats i en studie i Science.

”Det var plötsligt och otroligt, och väldigt känslosamt för hela teamet”, sade utgrävningsledare Paul Sereno i en studie som publicerats i Science.

Enligt Natural History Museum användes hornet på huvudet till att attrahera partners och slåss mot rivaler. Det ska även ha haft ett stort segel på ryggen, och kan ha stått ut bland dinosaurierna i området.

ANNONS

Gäckat forskare

Det var känt sedan tidigare att Spinosaurus -släktet var fiskätare, och tidigare fynd har gjorts i närheten av historiska kustlinjer. Detta fynd gjordes dock på en plats där släktet inte påträffats förut, och långt ifrån kusten.

Spinosaurus-släktet har länge gäckat forskarvärlden, och den har ofta beskrivits som mystisk om omgärdats av många frågetecken.

BBC Science Focus har pratat med Steve Brusatte, professor i paleontologi, som menar att fyndet snarare adderar till släktets mystik.

”Det är verkligen ett anmärkningsvärt fynd, och det som är fantastiskt med detta är att vi fortfarande lär oss om Spinosaurusen. Det har länge varit en mystisk dinosaurie, men med varje nytt fynd framträder sakta men säkert den riktiga Spinosaurusen”.

Läs mer
ANNONS