USA:s president Donald Trump vid Vita huset i fredags.
USA:s president Donald Trump vid Vita huset i fredags. Bild: Jose Luis Magana/AP/TT

Låst läge i Irankriget: ”Kan inte utpressas”

USA kräver att Iran låter oljetrafiken vara. Iran kräver att den amerikanska sjöblockaden lyfts. Vem blinkar först?
– De kan inte utpressa oss, säger Donald Trump.
– Minsta misstag och vi svarar med full kraft, säger Irans talman.

ANNONS

Dödläget i Hormuzsundet, där en femtedel av världens olje- och gasexporter passerar, skärptes på lördagen. Irans revolutionsgarde backade från tidigare överenskommelser och utropade att inga fartyg kommer att tillåtas passera. Flera fartyg larmade om beskjutning.

– De blev lite stöddiga, så som de har hållit på i 47 års tid, sade USA:s president Trump i en kort kommentar till journalister i Vita huset.

– Det går faktiskt framåt på ett väldigt bra sätt, och vi får se, men vi kommer att ha mer information mot slutet av dagen.

Trump rapporteras ha hållit överläggningar med några av sina närmare medarbetare. På söndagsmorgonen svensk tid hade inga nya besked givits.

ANNONS

”Blir måltavlor”

I fredags förklarade Irans politiska styre, genom utrikesminister Abbas Araghchi, Hormuzsundet öppet för trafik efter intensiv medling. Mindre än ett dygn senare gick revolutionsgardet, som kontrollerar en stor del av landets väpnade styrkor, ut med nytt besked:

”Varje försök att närma sig Hormuzsundet kommer att betraktas som samarbete med fienden, och det fartyg som bryter mot detta kommer att bli måltavla."

Irans förhandlande talman Mohammad Bagher Ghalibaf uttrycker, likt Trump, viss optimism om förhandlingsläget. Men han konstaterar att stora meningsskiljaktigheter kvarstår.

– Vi står fortfarande långt från den avgörande diskussionen, säger han i ett tv-tal.

Vid sidan av sjötrafiken har parterna gett helt olika bild av vad som ska hända med det höganrikade uran som Iran har. Iran har tvärt avfärdat amerikanska påståenden om att uranet kommer att föras ut ur Iran.

Kan återuppta kriget

Vapenvilan mellan parterna löper ut på onsdag.

USA:s president sade redan innan Hormuzsundet stängdes igen att den amerikanska blockaden av iranska hamnar kommer att fortsätta tills Iran har gått med på ett helt fredsavtal. Trump antydde att vapenvilan kanske inte förlängs annars:

– Då kommer vi dessvärre släppa bomber igen.

Irans talman Ghalibaf säger att Trumpregeringen inte har lyckats tvinga fram ett regimskifte i Iran och säger att USA inte heller har lyckats koppla ett militärt grepp om hans land.

ANNONS

– Iran är inte Venezuela, säger han, och syftar på USA:s militära blixtangrepp i januari där den venezuelanska presidenten Nicolás Maduro tillfångatogs och ersattes av ett styre som är mer villigt att gå USA till mötes.

Solen stiger bakom ett tankfartyg som ligger för ankar nära Irans kust mot Hormuzsundet. Bilden togs under lördagen.
Solen stiger bakom ett tankfartyg som ligger för ankar nära Irans kust mot Hormuzsundet. Bilden togs under lördagen. Bild: Asghar Besharati/AP/TT
Medlemmar av Irans paramilitära Basij-styrkor visar upp sig med vapen i en statligt organiserad demonstration i Teheran på fredagen.
Medlemmar av Irans paramilitära Basij-styrkor visar upp sig med vapen i en statligt organiserad demonstration i Teheran på fredagen. Bild: Vahid Salemi/AP/TT
TT
ANNONS