”Fientligheterna som startade den 28 februari har avslutats” då det inte skett någon beskjutning sedan 7 april, skriver Trump i ett brev till representanthusets talman Mike Johnson och senatens tillfälliga ordförande Chuck Grassley.
Litar inte på USA
I USA är det bara kongressen som får förklara krig. Presidenten får enbart besluta om militära operationer i upp till 60 dagar efter det att kongressen informerats om en insats – en tidsfrist som löpte ut den 1 maj.
I ljuset av dödläget i fredsförhandlingarna konstaterar en högt uppsatt tjänsteman inom Irans militär att förnyade strider mot USA är ”sannolika”.
– Evidensen visar att USA inte står fast vid några löften eller överenskommelser, säger Mohammad Jafar Asadi vid det militära högkvarteret Khatam al-Anbiya på lördagen, enligt statsstyrda iranska Fars.
Irans förslag avfärdat
I en annan kommentar på lördagen säger Iran biträdande utrikesminister Kazem Gharibabadi att det är upp till USA om man vill förhandla fram fred eller återgå till fullt krig.
– Bollen ligger hos USA när det gäller att välja diplomatins väg eller fortsatt konfrontation, säger han vid ett möte med diplomater i Teheran enligt den statliga tv-kanalen Irib, och tillägger:
– Iran är, med fokus på att trygga landets nationella intressen och säkerhet, förberett på båda scenarierna.
Teheran lämnade på fredagen över ett nytt fredsförslag till USA via medlarlandet Pakistan. Förslaget har avfärdats av Trump.
– Jag är inte nöjd med vad de erbjuder, sade han till reportrar på fredagen.




