Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

1/2

Kvinna död på Orust – misstänkt mord

En kvinna i 65-årsåldern hittades under fredagen livlös i sin bostad. Kvinnan fördes till sjukhus med ambulanshelikopter och avled senare. En man i 70-årsåldern greps misstänkt för mord men släpptes på söndagsmorgonen på fri fot. Misstankarna kvarstår dock.

Polis och ambulans larmades under fredagskvällen till en bostad på Orust. Där hittade man en kvinna i 65-årsåldern livlös.

– Kvinnan togs hand om av ambulanspersonalen och flögs sedan med ambulanshelikopter till NÄL där hon senare avled, säger Peter Adlersson, presstalesperson vid polisen.

Dödsorsaken är ännu inte fastställd och polisen ska nu göra en rättsmedicinsk undersökning.

– Vi kan inte utesluta brott i nuläget eftersom vi inte har hela bilden klar. Utan vi inväntar rättsmedicinsk undersökning för att få svar på vad dödsorsaken är.

Polisen har spärrat av bostaden för en teknisk undersökning och inlett en förundersökning gällande mord alternativt dråp.

– En man i 70-årsåldern som också befann sig i bostaden greps också och anhölls sedan av åklagare, säger Adlersson.

Mannen förhördes under lördagen. Under söndagsmorgonen meddelade åklagaren polisen att mannen släppts på fri fot.

– Man har hört mannen och åklagaren finner inga skäl att låta det gå till häktning. Men misstankarna kvarstår tills vidare och utredningen fortsätter, säger Adlersson.

Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.