En person död efter krock med älg utanför Varberg

En man i 30-årsåldern dog efter att under onsdagskvällen ha kolliderat med en älg på Västkustvägen utanför Varberg. Polisen har inlett en förundersökning om vårdslöshet i trafik och har tagit bilen i beslag.

ANNONS

Det var klockan 23.13 som SOS larmades om en singelolycka. Räddningstjänst, två ambulanser och polis larmades till platsen.

– Det är en kollision mellan en personbil och en älg, säger Peter Stened, vakthavande befäl på räddningstjänsten i Halmstad.

Två personer färdades i bilen, varav den ena skadades allvarligt.

– En person är avliden och anhöriga är nu underrättade. Den andra personen är lindrigt skadad och fördes till sjukhus med ambulans, säger Morten Gunneng, vakthavande befäl hos polisen i region Väst.

Den avlidne personen är en man i 30-årsåldern, uppger polisen. Anhöriga är underrättade.

Personen som skadats lindrigt, fördes till sjukhus för kontroll, och är en man i 40-årsåldern.

ANNONS

Bilen tagen i beslag

Polisen har inlett en förundersökning gällande vårdslöshet i trafik och bilen är tagen i beslag.

Jägare larmades också till platsen för att ta hand om älgen.

– Om den inte redan är död så kommer den att avlivas, det är jag nästan säker på, säger Morten Gunneng.

Enligt räddningstjänsten ska älgen vara död.

Vägen fick delvis stängas av, och drygt en timme efter olyckan var framkomligheten fortsatt begränsad. Vid 00.40-tiden var vägen återigen helt öppen för trafik.

ANNONS