Arbetare i Kina letade genväg – grävde igenom kinesiska muren

En del av en av världens mest kända sevärdheter, den kinesiska muren, har förstörts efter att byggarbetare rivit den med en grävmaskin, rapporterar BBC. Nu har två personer gripits.

ANNONS

I slutet av augusti larmades polisen i kinesiska Youyu, som ligger i Shanxi-provinsen strax väst om Peking, om att det fanns en stor lucka i den kinesiska muren.

När de kom till platsen såg de mycket riktigt att en hel bit av muren fattades. Två personer är nu misstänkta för att ha förstört muren med en grävskopa, för att de velat skapa en genväg till sitt byggnadsarbete.

En 38-årig man och en 55-årig kvinna har nu gripits och misstänks för brott.

Polisen betonar att personerna orsakat ”"oåterkallelig skada” på murens integritet och på ”de kulturella relikernas säkerhet”.

ANNONS

Kinesiska muren har sett olika ut genom tiderna

Den kinesiska muren är jordens längsta byggnadsverk och en av världens mest besökta turistattraktioner. Sedan 1987 är den listad av Unesco som ett världsarv och blev år 2007 utsedd till ett av världens sju nya underverk.

Murarna uppfördes för att skydda Kina från olika anfall och sträcker sig igenom 15 olika provinser.

Muren byggdes och renoverades i omgångar under flera olika dynastier, och den delen som nu förstörts var en del som byggdes någon gång under Mingdynastin mellan år 1368 och 1644.

Men den kinesiska muren började byggas redan på 300-talet f.Kr. och under vissa perioder använde man material som packad jord och vass snarare än tegel, som blev vanligare under de senare perioderna.

I dag går det att promenera längs med vissa delar av den 6 000 kilometer långa muren, men på några ställen framstår den mer som en oigenkännlig sandhög. Murens försämring har även tillskrivits lokala bönder som stal sten för att bygga hus.

På senare tid har den kinesiska regeringen ansträngt sig mer för att bevara den kinesiska muren, vilket gör att myndigheterna nu lär reagera kraftigt på förstörelsen.

Läs mer
ANNONS