Den 22 juni larmades räddningstjänsten till ett område i Norrköping. Det var en bil som brann där.
När släckningsarbetet avslutats såg personalen att det fanns en person inne i bilen. Senare stod det klart att det var bilägaren - en man i 50-årsåldern som dött.
Polisen inledde en förundersökning rörande mord och misstankarna stärktes efter obduktionen.
– Våra misstankar har stärkts efter att även rättsläkaren gjort fynd vid obduktionen som tyder på att han utsatts för brott, har Thomas Månsson, kriminalkommissarie vid grova brottsgruppen i Norrköping sagt tidigare.
Kartlagt offret
Sedan dess har ett omfattande utredningsarbete pågått. Efter kartläggning av offret kunde misstankarna riktas mot tre personer som anhölls tidigare i veckan. I ett pressmeddelande skriver åklagaren: "Den avlidnes kontakter tiden innan han hittades död har gjort att de nu anhållna personerna varit intressanta för polis och åklagare". Efter ytterligare kartläggning och annan utredning stärktes misstankarna och det var det som ledde fram till att åklagaren fattade beslutet att anhålla dem på sannolika skäl misstänkta för mord.
Det är två män och en tjej som är anhållna. Tjejen är i övre tonåren och på grund av detta är tingsrättens handlingar rörande henne sekretessmarkerade.
Den ena mannen är i 25-årsåldern och den andra i 45-årsåldern.
Häktad sedan tidigare
I går berättade polisen att i alla fall en av de anhållna är känd av polisen sedan tidigare. I handlingar från Göteborgs tingsrätt framgår det att mannen i 45-årsåldern sitter häktad sedan den nionde juli, det vill säga drygt två veckor efter det mord han nu också misstänks för. Häktningen gällde olaga frihetsberövande och misshandel. I det målet var det en omhäktningsförhandling den 18 augusti.
På torsdagsförmiddagen begärdes mannen i 45-årsåldern häktad.
För de andra två går tidsfristen ut i morgon.
Polisen har hållit förhör med de anhållna och de kommer att fortsätta förhöras.
Polisen har inte velat kommentera vilken koppling de misstänkta och offret har.
Fanns det någon hotbild mot den mördade mannen?
– Det har inte varit en konkret hotbild mot honom som har föranlett någon åtgärd från polisens sida, så kan man väl säga, sa Anders Selevik, polisens utredare i Norrköping, på onsdagen.
Det låter som att det riktats hot mot honom men inte bedömts som allvarligt?
– Inte direkt hot kanske som har kommit till vår kännedom men jag har svårt att kommentera det.





