Stor besvikelse vid moskén: "Folk är sårade"

Från Stockholms moské är besvikelsen stor sedan polisen beviljat en ansökan om att bränna en koran i närheten under onsdagen.
– Jag tror inte det kommer hända något våldsamt, men folk är sårade, säger direktör Mahmoud Khalfi.

ANNONS

14-åriga Maria Sara Bouabid är en av dem som besöker moskén vid Medborgarplatsen på Södermalm under onsdagen.

– Det är jättehemskt. Jag förstår att det handlar om yttrandefrihet men när det kommer till att man ska bränna vår heliga bok under vår heliga dag så känns det som att man försöker trigga aggression. Det som är synd är att några nappar, säger hon.

– Ska jag vara ärlig hoppas jag inte de bränner den men jag hoppas också att det inte blir något våld. Det känns jobbigt att man ska göra det under vår heliga dag. Meningen är att det ska vara glädje. Inte att vi ska brista ut i sorg.

ANNONS

Även Mahmoud Khalif, direktör vid moskén, uttrycker frustration inför den planerade koranbränningen.

– Vi är jätte-, jättebesvikna och överraskade över polisens beslut, säger han.

Firar eid

Moskén fick vetskap om ansökan i förra veckan och träffade polisen i måndags för att diskutera hur man kunde göra det så säkert som möjligt.

Under onsdagen pågår även firandet av den muslimska högtiden eid al-adha vid moskén.

– I grunden vill vi inte gratta muslimer på eid med denna barbariska händelse. Det är svårt att försvara, säger Mahmoud Khalif.

Firandet kommer dock att fortgå som planerat.

– Vi kör som vanligt. Vi känner ingen panik och vill inte att man ska skrämma oss. Men vi är försiktiga och sprider idén att det är mycket bättre att ignorera.

Känner du att polisen kan garantera säkerheten?

– Jag tycker inte det handlar om polisens insats. Det är frågan om samhällsfrid och ömsesidig respekt.

Provokation

– Det är en ren provokation framför moskén. Men vi har sagt att vi inte ska uppmärksamma det utan bara ignorera. Jag tror inte det kommer hända något våldsamt, men folk är sårade.

Vad har era medlemmar sagt?

– De är jättebesvikna. De har en bitter känsla och undrar hur man inte kan få stöd och förståelse från våra myndigheter. Man känner sig inte skyddad och att myndigheter struntar i muslimer.

ANNONS
Isak Fritzon/TT
TT
ANNONS