För tre år sedan trängdes terrorgruppen IS tillbaka från sitt sista fäste i Syrien – men faran är inte över, varnar Säpo. Det finns fortfarande svenskar som kan vilja resa för ansluta sig till terrorgruppen.
– Viljan att resa till konfliktområdet för att strida finns fortfarande kvar, säger Fredrik Hallström, enhetschef för Säpos kontraterrorarbete, till Sveriges Radio Ekot.
Enligt Säpo finns fortfarande både aktiva och sovande celler i Syrien och Irak.
– Alla tecken på att organisationen lever är viktiga för de här människorna i våldsbejakande islamistiska miljöer, säger Hallström och nämner fritagningar ur fängelser i Syrien som exempel.
Anledningen till att fler svenskar inte har anslutit sig under de år som gått sedan IS trängdes tillbaka är svårigheterna att resa dit och att hitta grupperingarna där, enligt Säpo.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.