– Nej, jag ser ingen sådan risk alls, säger han till SVT:s Agenda.
Niinistö tycker inte heller att Finland har svikit Sverige när länderna inte går in samtidigt i försvarsalliansen.
– Tycker man att vi borde ha nekat Turkiet att ratificera? Det låter lite galet, säger han till SVT.
– Det hade varit en hemskt svår situation om vi hade sagt nej till Ankara.
På frågan om vad det innebär för de två nordiska ländernas säkerhet om Sveriges medlemskap drar ut på tiden svarar presidenten:
– Nu är det så att Finland, Sverige och Danmark funderar och diskuterar ett direktavtal med USA, liksom Norge redan har. Och jag tycker att det är en stor ändring, nästan större än ett Natomedlemskap. Om vi alla har ett direktavtal som är ganska likadana med USA, så betyder det ju mycket.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.