Låtsaspoliser lurar äldre på pengar

Först försöker de sälja dyr mirakelmedicin. Om inte det fungerar så ringer de igen och låtsas vara en polis som är bedragaren på spåren. Polisen varnar nu för ännu ett nytt fräckt sätt att lura äldre människor på pengar.

ANNONS

GP har tidigare skrivit om en form av bedrägerier mot äldre där en person ringer upp och säger att de har gått igenom journaler tillsammans med personens läkare. De säger att läkaren befinner sig utomlands, och att den har kommit över en medicin som personen snarast bör köpa.

Några mediciner finns inte, och polisen har noterat flera fall där äldre människor i god tro fört över tiotusentals kronor till bedragarna - pengar som de aldrig återfått.

– De blir lovade att medicinerna är bättre, att de gör en ung och frisk på nytt, att de kan få förtur, och det ena med det andra, säger Anders Olofsson på polisens nationella bedrägericenter.

ANNONS
Bildtext:Anders Olofsson, polisens nationella bedrägericenter

Nu har polisen noterat att det finns ett andra steg i det fräcka bedrägeriförsöket. Om den första personen inte lyckas så ringer en annan person upp som utger sig för att vara en polis som är bedragaren på spåren.

Den äldre personen uppmanas då att återigen sätta in pengar på bedragarens konto, men den här gången för att hjälpa polisen att sätta fast honom. Något som inte heller är sant.

– I ett fall har de sagt att det är bättre ju mer pengar de sätter in, för att det ska vara lättare att få fram bevis, säger Anders Olofsson.

Han kan inte uttala sig om hur vanligt förekommande tillvägagångssättet är, men säger att polisens nationella bedrägericenter har lyckats genomskåda bedrägeriförsöken i "flera fall". Och de utreder nu hur bedragarna lyckas hitta sina offer.

– Antingen har de tillgång till läkarjournaler, eller så ringer de helt enkelt äldre personer och chansar. De flesta äldre går ju på någon form av medicin, säger Anders Olofsson.

Han vill nu uppmana till försiktighet, både hos de äldre som riskerar att drabbas och deras anhöriga.

– Ringer någon och erbjuder det här så är det bara att säga nej. Är man minsta tveksam bör man ringa vårdcentralen och fråga efter läkaren som ringde, även om det kan ta lite tid att komma fram.

ANNONS

Läs även: Nya bedrägeriet - Så stjäl taxichauffören dina pengar

ANNONS