Befälhavaren har sedan den 10 mars suttit häktad misstänkt för grovt brukande av falsk urkund.
Enligt åklagare Adrien Combier-Hogg har falska handlingar använts, bland annat handlingar som ska intyga att fartyget är flaggat i Guinea. Men det har inte gått att bevisa att befälhavaren kände till detta, trots omfattande utredningsåtgärder, uppger åklagaren i ett pressmeddelande.
Utredningen om fartyget fortsätter med fokus på att ta fram ett underlag som kan ligga till grund för en så kallad särskild talan i domstol om förverkan av de falska handlingarna, det vill säga att handlingarna ska förstöras, enligt Åklagarmyndigheten.
Bulkfartyget har belagts med nyttjandeförbud med hänvisning till säkerhetsbrister. Det gäller fortfarande, uppger Mikael Andersson, presschef på Transportstyrelsen.
– Det pågår säkert arbete med att åtgärda bristerna. När de har åtgärdats kommer vi att göra ett nytt besök på fartyget för att säkerställa att allt fungerar som det ska, men vi är inte där ännu, säger han till TT.
I närheten av Caffa hålls också tankfartyget Sea Owl I kvar av svenska myndigheter utanför Trelleborg. Det fartygets befälhavare, även han rysk medborgare, sitter häktad misstänkt för grovt brukande av falsk urkund. Sista dag för åtal är den 24 april.



