På söndagen hade vädret förbättrats så banverket kunde påbörja arbetet med att gräva loss de två pågatåg som fastnat i snön.

Fortsatt tågstopp på Österlen

ANNONS

All tågtrafik på sträckan Tomelilla-Simrishamn är inställd under hela veckoskiftet på grund av snöproblem. Skånetrafiken räknar med att Pågatågen kan börja rulla hela sträckan till Simrishamn igen först på söndag kväll.

Under tiden kommer ersättningsbussar att via mellanstationerna trafikera sträckan Ystad-Tomelilla-Simrishamn. Bussarna stannar dock inte i Köpingebro öster om Ystad på grund av framkomlighetsproblem.

Besvärligheterna började i fredags morse då ett Pågatåg på väg till Simrishamn körde fast i snön nära Gärsnäs mellan Tomelilla och Simrishamn. De cirka 40 passagerarna fick vänta i fem timmar innan räddningen kom i form av fyra bandvagnar från civilförsvarets frivilliga resursgrupp i Ystad.

Det nya snöoväder söderifrån, som väntades kunna lamslå trafiken i Östersjölandskapen på lördagsmorgonen, uteblev och den nordostliga vinden mojnade betydligt. Men det hindrade alltså inte att tågtrafiken drabbades av fortsatta snöhinder på den mest utsatta delen av Österlen.

ANNONS
TT-TT Spektra
ANNONS