Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.Nyheter med närvärde

Den här artikeln ingår för dig som är kund.

EU-parlamentariker vi minns

En blev Håkan Juholts parhäst i S-ledningen, en annan kommunalråd i Göteborg. Sedan EU-inträdet 1995 har 87 svenskar suttit i EU-parlamentet. Här är några av dem.

Pirater med lila flaggor och rosaklädda feminister. Vid sidan av alla riksdagspartier har ytterligare tre svenska partier bidragit till att sätta lite extra färg på Europaparlamentet.

Du läser nu en av dina fria artiklar på GP.se

Här är några av de ansikten som passerat i maktens korridorer i Bryssel. En del av dem i början av karriären, andra i slutet.

Christian Engström, Piratpartiet

Satt i parlamentet 14 juli 2009–30 juni 2014. Den förste som representerat Piratpartiet i en folkvald församling. Christian Engström, som är sonsons son till Albert Engström, har sedan han lämnade parlamentet fortsatt driva sina frågor.
På sin blogg kritiserade han nyligen beslutet om länkskatt och berättade om ett föredrag han hållit om basinkomst. Christian Engström bor i Stockholm och är 59 år.

Per Gahrton, Miljöpartiet

Gahrton – som började sin politiska karriär i Folkpartiet där han var ordförande i ungdomsförbundet och riksdagsledamot innan han grundade Miljöpartiet – satt i parlamentet 1 januari 1995–19 juli 2004.
Engagemanget har fortsatt även efter åren i EU-parlamentet. Under förra året kom Gahrton ut med sin 50:e bok (Är Ryssland ett hot? – exemplet Georgien), han är språkrör för Gröna seniorer och stod på MP:s lista i riksdagsvalet. Han bor i Hörby och är 76 år.

Anneli Hulthén, Socialdemokraterna

Anneli Hulthén som valdes in i riksdagen som 26-åring 1986 satt i EU-parlamentet mellan 9 oktober 1995 och 31 januari 2003. Hon blev kommunalråd i Göteborg 2008 och tog ett år senare över posten som kommunstyrelsens ordförande efter Göran Johansson.
Hon lämnade den rollen i januari 2016. Anneli Hulthén är idag 58 år och landshövding i Skåne.

Marit Paulsen, Folkpartiet

Marit Paulsen satt i parlamentet under två perioder, först 20 juli 1999–19 juli 2004 och sedan 14 juli 2009–29 september 2015. Paulsen var aktiv socialdemokrat och arbetade på Smedjebackens valsverk innan hon debuterade som författare i 35-årsåldern.
Hon var en ledande röst på ja-sidan inför EU-omröstningen 1994 och fick Europarörelsens pris Årets europé i Sverige året efter. Hon lämnade Socialdemokraterna för Folkpartiet 1998. I EU-parlamentet drev hon bland annat frågor om djurhållning. Efter en paus från politiken kom hon tillbaka i valet 2009 och blev då den kandidat som fick flest personkryss av alla. Hon blev omvald 2014, men valde att träda tillbaka 2015.
Marit Paulsen är i dag 79 år och bosatt i Malung.

Jonas Sjöstedt, Vänsterpartiet

Jonas Sjöstedt hade en bakgrund som redaktör för Ung Vänsters tidning Röd Press och montör på Volvo lastvagnar i Umeå när han engagerade sig i folkomröstningen mot EU 1994. Efter EU-inträdet valdes han in i parlamentet, där han satt 9 oktober 1995–26 september 2006.
Efter några år i New York återvände han till Sverige och valdes in i riksdagen 2010. Sedan januari 2012 är Jonas Sjöstedt, som idag är 54 år, partiledare för Vänsterpartiet.

Alf Svensson, Kristdemokraterna

Alf Svensson hade en lång politisk karriär bakom sig när han valdes in i EU-parlamentet, där han var ledamot 14 juli 2009–30 juni 2014. Redan i januari 1973 blev han partiledare för det parti som då hette KDS, en post han stannade på fram till 2004. Han var alltså partiledare i 31 år, vilket är betydligt längre än någon annan svensk.
I Carl Bildts regering, 1991-1994, var han biståndsminister. Alf Svensson satt kvar i riksdagen till 2009, då han kryssade sig förbi partiets toppnamn och valdes in i Europaparlamentet.
Alf Svensson är idag 80 år och bosatt i Gränna.

Tommy Waidelich, Socialdemokraterna

Tommy Waidelich utsågs till Socialdemokraternas ekonomisk politiske talesperson i slutet av mars 2011 av dåvarande partiledaren Håkan Juholt. Han fick därmed den otacksamma uppgiften att debattera mot moderaten Anders Borg, som samma år utsågs till Europas bästa finansminister av Financial Times.
Tommy Waidelich hade en bakgrund som brevbärare och politisk tjänsteman i Södertälje innan han valdes in i riksdagen 1994. Han satt i EU-parlamentet 1 januari 1995–4 oktober 1998 och återvände sedan till riksdagen.
Hans tid som ekonomisk politisk talesperson blev kort. När Håkan Juholt hade avsatts och ersatts av Stefan Löfven petades också Waidelich och ersattes av Magdalena Andersson.
Tommy Waidelich lämnade riksdagen efter valet 2014. Han är 55 år, bor i Sundbyberg och är företagare i fastighetsbranschen. Han leder också en statlig utredning om hur man ska främja utländska investeringar i Sverige.

Lars Wohlin, Junilistan

Lars Wohlin var nationalekonom och chef för Sveriges riksbank under åren 1979 till 1982. Inför folkomröstningen om införande av euron var han en av frontfigurerna för Medborgare mot EMU. Efter folkomröstningen tog han initiativ till Junilistan tillsammans med Nils Lundgren. Partiet bildades som ett tvärpolitiskt alternativ för EU-skeptiker och fick tre mandat i valet 2004.
Lars Wohlin satt i parlamentet 20 juli 2004–13 juli 2009, men lämnade Junilistan 2006 och kandiderade istället till riksdagen för Kristdemokraterna. Han kom dock inte in och satt istället kvar i EU-parlamentet fram till 2009 som politisk vilde.
Lars Wohlin avled i september 2018, 85 år gammal.

Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.