Det var i somras som mannen och kvinnan, bägge i 40-årsåldern, en söndagskväll besökte attraktionen ”Kärlekstunneln” på Gröna Lund i Stockholm.
Den mellan tio och 15 minuter långa åkturen slutade med att paret greps av ordningsvakter.
Attraktionsvärden bevittnade att paret, mitt under färden, började ha sex i tunneln.
I båten strax bakom paret satt barn.
– Vi har 8 stycken kameravinklar från början till slutet av tunneln. I båten bakom paret sitter ett litet barn och ser på, berättar den Gröna Lund-anställda kvinnan, som också är målsägande i ärendet, i polisförhör och fortsätter:
– I en av de sista kameravinklarna reser hon sig upp och jag ser då båda deras könsorgan.
Attraktionsvärden ska vid upprepade tillfällen ropat ut i högtalarna med tydlig vädjan om att paret ska upphöra med sin sexuella verksamhet.
– Jag får en ganska extrem panikattack. En kollega tar över för mig och jag sitter på golvet och gråter och skakar, berättar den målsägande i förhör.

Erkänner samlag – nekar till brott
Paret har nu delgivits brottstanke i Södertörns tingsrätt.
"NN och NN2 begick gärningen med uppsåt", skriver tingsrätten i stämningsansökan.
I förhör berättar kvinnan att akten inte var planerad på förhand.
– Absolut inte. Från min sida var det känslorna och stunden som tog över, att det var mörkt och mysigt och ingen ser oss, säger hon.
Polisen: Din inställning till brottsmisstanken?
– Jag erkänner att jag idkat samlag men det var inte ämnat att kränka någon, säger hon.
Mannen har i sin tur svarat "Jag vet inte" på frågan om sin inställning till brottet.
— Jag har ingenting att säga om det här. Jag vill ha en advokat närvarande sen när jag talar i rättegång, säger han i polisförhör.





