Swefilmer saknar motstycke för vad som har prövats i domstol i Sverige vad det gäller piratsajter och brott mot upphovsrättslagen.
Åtalet omfattar över 1400 filmer och en 26-årig man från Tyskland misstänks ha tjänat 14 miljoner kronor.
Han har tidigare suttit häktad, men har nu tagit sig frivilligt till rättegången i Varbergs tingsrätt där han står åtalad för upphovsrättsbrott och grov penningtvätt, det skriver Hallands Nyheter.
"Bär drag av organiserad brottslighet"
Försvararens kritik: "Fantasikrav"
26-åringens advokatkommenterade åklagarens yrkanden som "fantasikrav" och att det inte alls är säkert att hans klient har begått ett brott överhuvudtaget.
Juristen Henrik Pontén på Rättighetsalliansen, företräder målsägare som Walt Disney och Svensk Filmindustri, satt också med via videolänk.
– Vi får inte glömma att det bara är en liten del av pengarna som vi har kunna återfinna. Det finns en stor summa pengar som har försvunnit någonstans i världen.
– Jag kan inte dra någon annan slutsats än att han tycker det är värt ett straff för de här pengarna, sa han.
Ska ha tjänat över 30 000
22-åringen frånKungsbacka ska ha tjänat 34 700 kronor på sin inblandning i sajten som han var med och administrerade. Han anser sig inte ha gjort sig skyldig till brott.
– Av den anledningen att vid det tillfället som åtalstiden gäller var det helt enkelt inte olagligt att upprätta den här typen av länkar, sa advokat Claes Kennedy, som företräder 22-åringen.
Åklagaren yrkade på ett års fängelse för 22-åringen, men öppnade även upp för villkorlig dom med samhällstjänst.
– Villkorlig dom är väl mer i linje med vad vi kan se att en fällande dom kan föra med sig med tanke på den medverkan som han har haft, kommenterade Claes Kennedy.
Handlar om miljonbelopp
Henrik Ponténmenade att ett hårt fängelsestraff borde dömas ut för att avskräcka till den här typen av brott.
– Utländska kriminella lockas till Sverige för möjligheten att tjäna grova pengar och de låga straffsatserna, sa han.
När det gäller skadeståndskrav från filmbolagen så handlar det om miljonbelopp som de båda misstänkta kan komma att dömas till.




