Tina Hogevik är riksordförande för organisationen Djurens Rätt. De vill se en djurskyddsminister i Sverige. Bild: Linn Kristensen

Vill införa djurskyddsmyndighet i Sverige

En ambitiös lagstiftning är inte mycket värd om vi inte lever upp till den. Det menar Djurens Rätt som nu kräver att Sverige både återinför en djurskyddsmyndighet och tillsätter en djurskyddsskyddsminister. Bara så kan Sverige bli ett verkligt föregångsland när det kommer till djurskydd, menar organisationen.

Många har uppfattningen att vi i Sverige ligger långt fram när det kommer till att värna djurs välmående. Men det är en uppfattning som tyvärr inte bygger på verkligheten, menar Tina Hogevik, riksordförande på Djurens Rätt. Hon tror att bilden delvis kommer från ambitiösa skrivningar i lagen. Men när det gäller genomförande och uppföljning ser hon systematiska brister.

– I lagstiftningen står det att djur ska hållas så att deras välfärd främjas och så att de kan bete sig naturligt. Så ser det tyvärr inte ut. I praktiken handlar det om miljontals individer instängda i trånga, karga fabriksmiljöer – utan brist på stimulans eller möjlighet att röra sig ordentligt, säger hon.

EXTERN LÄNK: Läs mer om hur du kan göra skillnad

Djuren som första prioritet

I dag faller djurskyddsfrågor under vår landsbygdsminister och Jordbruksverket. Att detta inte fungerar beror på att nämnda minister och myndighet inte har djuren som första prioritet, menar Tina.

– Det finns en inbyggd målkonflikt här, eftersom Jordbruksverket och ministern också har näringspolitiska uppdrag, där de är hårt ansatta av lobbykrafter. Resultatet blir att vinstintressen konsekvent går före djurens välmående, säger hon.

Fiskarnas förutsättningar är enligt Djurens Rätt särskilt viktiga eftersom det rör sig om så många djur och lidandet är enormt. Bild: Jakub Rutkiewicz

Fiskuppfödning på västkusten

Som exempel på var det brister nämner Tina fiskuppfödning, som från politiskt håll ses som en framtidsbransch. Det handlar bland annat om stora fabriker med laxuppfödning i tankar på land, något som redan finns i andra europeiska länder och som det planeras för här på västkusten. Fiskarnas förutsättningar är enligt Djurens Rätt särskilt viktiga eftersom det rör sig om så många djur, lidandet är enormt och djurskyddslagstiftningen släpar efter. De vill se en ny lagstiftning som är artspecifik och som omfattar fiskens hela liv, inklusive transporter och slakt.

– Kanske har vi svårare att bry oss om fiskarna eftersom de inte ses som lika gulliga som djur med mjuk päls. Men vi vet sedan länge att fiskar, precis som andra djur, känner stress och smärta. Det är på tiden att den kunskapen återspeglas i lagstiftningen, säger Linda Björklund, sakkunnig etolog hos Djurens Rätt.

Varnar för utfiske

Hon menar att de nya stora landbaserade fiskfabrikerna ofta marknadsförs som hållbara, men hur djuren har det tas det mycket lite hänsyn till. Dessutom är det ett system som förutsätter att fler fiskar används totalt.

– Lax är en rovfisk, vilket betyder att laxarna är beroende av foder som delvis är gjort av viltfångade fiskar. Det finns därmed en direkt koppling mellan fiskuppfödningar och utfisket av våra hav, säger Linda.

Regnbågslax. Bild: JR Nelson

Kräver ny myndighet för djurskydd

Att lagstiftningen hänger med när nya industrier utvecklas borde vara självklart enligt Djurens Rätt, som nu kräver en myndighet och en minister med ett tydligt mandat att fokusera på djurskyddsfrågor. Det skulle, enligt riksordförande Tina Hogevik, vara en viktig markering om att Sverige tar djurskyddslagstiftningen på allvar.

– Det handlar inte om någon symbolpolitik. Det handlar om att garantera att alla djur får det så bra som vi redan beslutat om att de ska ha det.

EXTERN LÄNK: Engagera dig i Djurens Rätt

Innehållet i denna artikel är producerat av Stampen Medias kommersiella redaktörer i samarbete med annonsören. Det är inte producerat av nyhetsredaktionen. Är du intresserad av nativeannonsering i Stampen Medias nyhetstitlar? Kontakta oss här.

Innehållet presenteras av Djurens Rätt

Djurens Rätt strävar efter en värld där djur respekteras som kännande individer med rätt till sina egna liv. Sedan 1882 har Djurens Rätt arbetat globalt för att göra skillnad för de djur som är flest och har det sämst. Djurens Rätt är helt beroende av gåvor och medlemskap. Det är alla gåvogivare och medlemmar som är Djurens Rätt.