Under onsdagskvällen började rykten cirkulera om att Blåvitts sportchef Mats Gren och Brommapojkarnas succétränare Olof Mellberg hade haft ett möte angående tränarjobbet i Blåvitt, efter att BP hade spelat match mot Öis på Gamla Ullevi.Framåt midnatt kunde uppgifterna om att parterna hade träffats bekräftas – men Mellberg själv menar att mötet inte handlade om tränarjobbet i IFK Göteborg utan om BP-mittbacken Carl Starfelts övergång till Blåvitt.
– Jag för diskussioner med BP om framtiden, det är huvudspåret. Sen får vi se, säger Mellberg om sin egen tränarframtid, till GT.
Den tidigare landslagsspelaren menar att uppgifterna om att han skulle vara aktuell för Blåvitt, för hans del, är helt nya. Och han säger att han och Mats Gren inte berörde ämnet under mötet.
– Vi pratade om lite annat. Vi har haft kontakt den sista tiden om Calle (Starfelt), så vi pratade lite allmänt. Bytte lite erfarenheter. Och det är alltid spännande.
LÄS MER: Blåvitt vinner dragkampen om mittbackstalangen
BP-tränaren bekräftade också på onsdagskvällen GP:s avslöjande från tidigare i veckan, att Starfelt är klar för IFK Göteborg. Mittbacken kommer dock spela klart säsosongen i Brommapojkarna innan han byter Stockholm mot västkusten.
– Vi kommer att gå ut med mer information om det i morgon (torsdag) i ett pressmeddelande, säger Mellberg.
GP fick tidigare på kvällen en pratstund med 39-åringen, som då var tydlig med att hans fokus här och nu inte ligger någon annanstans än i Stockholmsklubben.
– Fokus har varit, och är, helt och hållet på BP. Jag trivs otroligt bra här än så länge, det är det som gäller.
Mellberg, som under sin aktiva karriär hann med att sätta avtryck i klubbar som Juventus, Aston Villa, Olympiakos och Racing Santander,har gjort stor succé sedan han tillträdde som tränare för Brommapojkarna. I fjol lyckades han föra upp talangfabriken från divison 1 till superettan. Och i landets näst högsta serie har framgångarna omedelbart fortsatt.
Brommapojkarna har charmat superettan-publiken med sin positiva och fartfyllda anfallsfotboll och laget har på 18 spelade omgångar samlat ihop 43 poäng, en målskillnad på 30 plusmål och toppar tabellen i överlägsen stil. Och Mellberg, han trivs med tränartillvaron.
– Det har varit fantastiskt, så klart, och lite över förväntan för föreningen också. Vi har väl egentligen inte riktigt de resurserna och målsättningarna, men det är bara roligt, vi kör på och försöker njuta så länge det varar.
"Märkte snabbt att jag tyckte det var kul"
Hur stor del han själv har i framgången tycker han är svårt att svara på. Och istället för att framhäva sig själv vill han lyfta fram hela organisationens arbete.
– Det är så svårt att svara på. Vi är många som är delaktiga och vi har ett jäkligt bra gäng och har haft det från början, ett lag med fantastisk inställning.
Och att tränaryrket tilltalar Mellberg råderdet inga tvivel om.
– Jag märkte det ganska snabbt när jag började att jag tyckte det var kul. Jag har tränat en del ungdomslag och även under min spelarkarriär engagerade jag mig isaker som hade med tränaryrket att göra.Det är ett helhetsansvar på ett helt annat sätt än hur det är att vara spelare. Så det föll sig ganska naturligt när jag fick chansen i BP, men du ska ju få chansen också, i rätt miljö och med rätt tajming, och det tyckte jag det var i BP.
Vad är det allra roligaste med tränarrollen?
–Att vinna, eller att man märker resultat i match. Vi jobbar hårt, vi jobbar noggrant. Vi har ett långsiktigt koncept, men samtidigt också en kortsiktig matchplan, som man jobbar på hela veckan. Både i träning, teori och förberedelser. När man märker att det sitter, att det funkar, det är roligt och tillfredsställande. Sedan är det inte alltid att det räcker till tre poäng, det kan vara små marginaler, men det är roligt att se när det funkar.
