Finland kan gå vidare med Natoansökan även om Sverige inte blir medlem samtidigt. Det var beskedet som kom från den finländska riksdagens utrikesutskott på onsdagen. Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg har också öppnat upp för det.
Den ursprungliga planen att länderna skulle gå med tillsammans har därmed brutits. Men det är svårt att klandra de finländska politikerna. De blev väl trötta på att vänta.
Vad skulle då hända om Finland gick med innan Sverige? Det är inte som att vi då försätts i ett akut säkerhetsläge. Men Sverige blir en bromskloss. Som Magnus Christiansson, forskare vid Försvarshögskolan, säger till TT (16/2) kommer Sverige inte att vara med och utarbeta Natos strategi. Vi blir den svaga säkerhetslänken i norra Europa.
Inte minst är det ett politiskt misslyckande, något socialdemokratiska politiker påpekat hela hösten, trots att vi ju skulle ”gå samman” under processen. S utrikespolitiska talesperson Morgan Johansson menar att det är allvarligt att regeringen inte har lyckats hålla ihop Sverige och Finland. Det har han förvisso rätt i. Men det är nog något mer som spökar. Vi är inte ett föregångsland som leder Sverige och Finland in i Nato och därmed inte heller, som ett gäng liberala riksdagsledamöter motionerat om, en kraft för starkare demokrati inom Nato.
Vi har tvärtom blivit en bromskloss. Även om man kan tycka att det är Erdoğans fel är det ett faktum.
LÄS MER: Socialdemokraterna kritiserar regeringen om Nato
Att Sverige inte ”går före” är smärtsamt för många. Trots att det var länge sedan Sverige var rikast och mest modernt i världen lever vi fortfarande med självuppfattningen att Sverige är en unikt modern kultur. Sedan Olof Palmes dagar är den politiska självuppfattningen att Sverige är en alldeles särskild röst för demokrati och mänskliga rättigheter i världen och att vi med våra unikt kompetenta diplomater mäklar fred i de mest komplicerade oroshärdar.
Minns när den borgerliga regeringen meddelade att den inte längre ska föra en ”feministisk” utrikespolitik likt dess föregångare. Morgan Johansson blev besviken och påtalade att andra länder, som Kanada, Tyskland och Frankrike, ju följt efter Sverige på området.
Ett annat nutida exempel är coronapandemin. Då skulle vi alla sluta upp bakom myndigheterna, som till skillnad från i alla andra länder gick emot nedstängningshysterin. Den som inte höll med anklagades inte bara för att ha fel i sak, utan också för att svika idén om Sverige som något enastående förnuftigt.
Det är en form av nationalstolthet som inte bara är accepterad, utan nästan påbjuden, i det offentliga Sverige – som i övrigt gärna stoltserar med sin internationellt unika anti-nationalism.
Om det blir så att Finland går med i Nato innan Sverige betyder det med andra ord något mer än att det tar längre tid för oss. Nu kan det bli Finlands president Sauli Niinistö som är med på bilderna och skakar hand med Natos generalsekreterare och USA:s president utan någon svensk kollega. Rubrikerna i internationell press kommer att vara att det är historiskt att Finland gått med. Sedan kommer Sverige nämnas i en bisats, att förhandlingarna fortfarande pågår eller så.
Det blir Finland som får glänsa – när Finland borde vara Sveriges lillebror. Vi, Nordens största land och den moraliska stormakten, hamnar på efterkälken och i dålig dager. Räkna med att se en del sura miner från politikerna på presskonferenserna framöver.
LÄS MER: Svenska politikers självgodhet skadar relationen till Norden

