Allan Svensson slog igenom i slutet av 1970-talet som unge hemmasonen Erik i ”Hedebyborna”. Sedan dess har han medverkat i oräkneliga filmer och teateruppsättningar, men det var i tv-serien ”Svensson, Svensson” som han blev den buttre brevbäraren Gustav Svensson med hela svenska folket.
– Det blev en monumental succé. Men vi trodde verkligen på materialet och texten. Jag blev förtjust redan när jag fick se första utkastet och gick igång på det. Det var min typ av humor och det var träffsäkert skrivet och en jättebra dialog. ”Svensson, Svensson” var en enda lång njutning, har han tidigare sagt till Aftonbladet.
Från 2008 spelade han polischefen Thomas Hartman i Maria Werns filmer och miniserier på Gotland.
Flyttade till vårdboende förra året
För tidningen Hänt berättade Allan Svensson härom året att han hade flyttat in på ett vårdboende utanför Stockholm.
– Jag bor här permanent. Jag lider av minnesförluster, sa han då.
Allan studerade vid teaterhögskolan i Göteborg i slutet av 1970-talet.
2019 var han aktuell i Göteborg med sin enmansföreställning Mr Morfar som blev tokhyllad.
– Jag fastnade för den direkt när jag fick texten skickad till mig. Den är väldigt träffsäker och rolig, sa Allan Svensson till GP då.
Men efter bara en föreställning fick föreställningen sättas på paus eftersom Allan drabbades av svåra smärtor i en fot efter en skada.
Svensson har även medverkat i flera julkalendrar, bland annat En Riktig Jul från 2007.
Sörjs av familj och kollegor
Under söndagen avled Allan Svensson i stillhet.
– Han somnade in lugnt och stilla. Det var väntat, han var sjuk i prostatacancer. Men det är ändå jobbigt, säger svärdottern Linda van den Tempel till Expressen.
Allan Svensson sörjs närmast av sin son Daniel van den Tempel.
SVT:s nya vd Anne Lagercrantz säger i en kommentar att Allan Svensson för alltid kommer att vara en del av tv-kanalens jul.
– Allan Svensson är för alltid en del av SVT:s jul. Hans gestaltning av den hopplöse, koleriske och kärleksfulle Gustav i ”Svensson, Svensson” är inget annat än en klassiker. Allan Svensson var också med i två andra av SVT:s allra mest folkkära tv-dramor: ”Hedebyborna” och ”Tre kärlekar”. Nu fattas han oss, men han är för alltid en del av SVT:s minne, säger hon.





