Snart intar återigen Håkan Hellström Ullevi. Första kvällen bjuder dock på typiskt Göteborgsväder: Regn och blåst.
Enligt Emma Härenstam, meteorolog på SMHI, kommer dagens regn att mattas av under sen eftermiddag. Dock kommer det att passera några regnskurar under kvällen.
– Det ihållande regnet har sedan länge dragit bort men det kan ändå vara bra att ha med sig en regnponcho, säger hon.
Sen kommer blåsten. Vinden börjar tillta redan under eftermiddagen och till kvällen vrider den från sydostlig vind till sydvästlig vind.
– Då tilltar det ganska mycket. Det kan röra sig om vindbyar över 15 meter per sekund. Det är långt ifrån varningsnivåer men det kommer att märkas av, säger Emma Härenstam.
Lördagen kan bjuda på sol
Under lördagens spelning blir det inte alls lika blåsigt som under fredagen. Inledningsvis blir det också uppehåll och en del sol.
– När vi närmar oss sena kvällen mot midnatt så tätnar molnen och ett regnområde drar in, men det är först framåt klockan två eller tre på natten som regnet kommer.
Temperaturen kommer ligga på runt 13 grader.





