Bonnie Tyler har försatts i medicinsk koma. Bild: JESSICA GOW / TT

Bonnie Tyler i koma – efter akutoperation

Bonnie Tyler har försatts i medicinsk koma då att hennes tillstånd förvärrats efter en akut operation i Portugal.
”Vi ber om avskildhet i denna svåra tid”, skriver hennes talesperson för stjärnan.

ANNONS

Det var i slutet på april som artisten Bonnie Tyler, 74, fördes till akut till sjukhus för att genomgå en akut tarmoperation i Faro i Portugal. Det meddelade en talesperson för artisten under onsdagen, rapporterar Daily Mail.

Under torsdagskvällen hade Bonnie Tylers tillstånd försämrats och hon försattes i medicinsk koma för att underlätta återhämtningen.

Bonnie Tyler opererades akut i slutet på april i Portugal. Bild: Andrew Matthews

”Vi vet att ni alla önskar henne gott men vi ber om avskildhet i denna svåra tid”, skriver talespersonen på sociala medier, enligt The Guardian.

Den portugisiska tidningen Correio da Manha uppger att stjärnan har flyttats till en intensivvårdsavdelning och att hon andas med hjälp av respirator.

ANNONS

Firade 50 år som artist

Bonnie Tyler är bland annat känd för låtarna ”Total eclipse of the heart” och ”Holding out for a hero”.

Stjärnan hade planerat att turnera i Europa senare i år för att markera att det var 50 år sedan lanseringen av hennes genombrottshit ”Lost in France”.

Läs mer
ANNONS