Taylor Swift. Arkivbild.
Taylor Swift. Arkivbild. Bild: Jordan Strauss /AP/TT

Man erkänner planerad attack mot Swift-konsert

En man som står inför rätta anklagad för att ha planerat en attack mot popartisten Taylor Swifts konsert erkänner.

ANNONS

Attacken, som var planerad mot en konsert i Wien i augusti 2024 avvärjdes, men tre spelningar i Österrike som var planerade i augusti samma år ställdes in.

Swifts fans hade flugit till Wien från hela världen för att se stjärnan spela där under sin världsturné.

Den nu 21-årige mannen ska ha planerat att med knivar eller hemgjorda sprängämnen rikta in sig på folkmassan utanför Ernst Happel-stadion där konserten skulle äga rum.

Mannen misstänks för terrorbrott och medlemskap i en terroristorganisation och hans försvarsadvokat har tidigare sagt att han väntas erkänna sig skyldig till de flesta brotten. Han kan dömas till upp till 20 års fängelse.

ANNONS

Rättegången mot mannen började under tisdagen.

TT
ANNONS