Marko Perkovic, som går under artistnamnet Thompson, slog rekord i och med konserten i Zagreb, Kroaten, i lördags. Men kritiken har varit hård på grund av att han visat pronazistiska sympatier.
Marko Perkovic, som går under artistnamnet Thompson, slog rekord i och med konserten i Zagreb, Kroaten, i lördags. Men kritiken har varit hård på grund av att han visat pronazistiska sympatier. Bild: AP/TT

Kontroversiell artist slog publikrekord

Marko Perkovic, även känd som Thompson, satte publikrekord under en konsert i Kroatien med 450 000 sålda biljetter.
Sångaren har flera gånger visat pronazistiska sympatier och förbjudits att uppträda i andra länder.

ANNONS

Konserten på idrottsplatsen Hipodrom i Zagreb har kallats för ett ”neofascistiskt Woodstock”. Oppositionen i Kroatien har rasat efter att premiärminister Andrej Plenkovic fotograferades med Perkovic innan konserten, rapporterar AFP.

Perkovic har förbjudits att uppträda i flera länder på grund av sina sympatier med den fascistiska Ustasjaregimen i Kroatien som styrde under andra världskriget.

Cirka 450 000 biljetter såldes till konserten i lördags – den största i Kroatiens historia. Det innebär att Perkovic både gått om The Rolling Stones och Tina Turner, rapporterar Euronews.

Perkovic uppmanade resten av Europa att ”återvända till sina traditioner och kristna rötter” under konserten, rapporterar Euronews.

ANNONS
TT
ANNONS