– Annelie, titta vad vi har hittat!
Några av treorna på Gärdsmosseskolan möter oss redan på skolgården. En av dem håller upp en liten plastpåse som är fylld med skräp som hon samlat redan innan skolan har börjat.
Trean på Gärdsmosseskolan har varit Metallklassen i GP:s projekt Kotten Kobi och har därför fokuserat lite extra på återvinning och metall de senaste veckorna.
På väg bort mot skogen berättar klassens lärare Farshid Zolfaghar Khani att det tar väldigt mycket längre tid att gå ute nu. Runt honom dyker barnen ner i gräset, i diket och på asfalten då och då.
De fyller händerna med plastremsor, cigarettpaket och pizzakartonger som andra tappat eller inte orkat bära hela vägen till soptunnorna.
Klassen har verkligen tagit sitt uppdrag på allvar. De håller på och tillverkar skyltar i slöjden som de planerar att sätta upp på olika platser i skogen.
– Vi tänkte att vi gör skyltar till ingångar och utgångar för vi vill inte att folk ska slänga skräp, så vi tänkte skriva ”släng inte skräp i naturen, tack”, säger en av eleverna och får medhåll av flera klasskompisar.
Helst vid ingångarna så folk vet redan från början att de ska ta hand om skräpet när de är i skogen.
I ett grupprum vid klassrummet ligger en hög med soppåsar. Det är bara gårdagens fångst. Eleverna samlar inte bara när de är ute tillsammans utan kommer även om lämnar skräp på rasterna.
– Vi kommer att sortera det här på tekniklektionen sen, säger Farshid.
Han berättar att de inte bara har blivit väldigt engagerade i återvinning själva utan deras entusiasm har smittat av sig till den andra trean på skolan.
