Jag promenerade i Göteborgs fina naturreservat Änggårdsbergen i helgen. Jag mötte många andra som promenerade, gick med hundar eller sprang. Tyvärr var varenda stig mer eller mindre förstörd av cykelspår. Jag sökte mig till de mindre stigarna, samma sak där. Jag gick utanför stigarna och upptäckte att stora ytor är helt sönderkörda av cykelhjul.
På vägen ner gick jag genom den fantastiska bokskogen vid Lilla Änggården. Döm om min förvåning för där har Göteborgs kommun tillåtit en lobbyorganisation (enligt deras egen hemsida) att bygga en cykelväg med hopp och som gjord för höga hastigheter för att kunna ta sig upp och ner till naturreservatet.
Vi måste slå vakt om Änggårdsbergen och se till att vi som tar oss fram, utan att förstöra stigar och natur med grova cykeldäck, kan fortsätta att njuta av Änggårdsbergen!
Det kanske är dags att förbjuda cyklar i Änggårdsbergen?!
Undrande göteborgare
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.