– Det här har gått rekordsnabbt och betyder nu i den här situationen att när vi planerar framåt. . . har vi ett verktyg till att använda om det behövs, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) på väg in till dagens möte med sina EU-kollegor i Bryssel.
Sverige har ansökt om att få sänka skatten för alla konsumenter med 2,40 kronor per liter för både diesel och blyfri bensin.
I kommissionens förslag till godkännande betonas att sänkningen bara tillåts under max fem månader. Inga förbehåll nämns – även om det varnas för att ”oriktade skattesänkningar . . . tenderar att öka efterfrågan på fossilbränslen”.
EU-kommissionen har upprepade gånger betonat att åtgärderna för att möta den pågående energikrisen behöver vara riktade och tillfälliga.
Formellt godkännande tas via en skriftlig procedur bland EU:s medlemsländer och väntas inom de närmaste dagarna.
– Nu ska det igenom (minister)rådet. Vi får se exakt om det kommer att finnas villkor. Det kommer att vara tidsbegränsat, självklart, säger Svantesson.




