SCB presenterar preliminär inflationsrapport för april månad. Arkivbild.
SCB presenterar preliminär inflationsrapport för april månad. Arkivbild. Bild: Mikaela Landeström/TT

Halverad inflation i april: ”Lättnad för Riksbanken”

Trots skenande drivmedelspriser i Irankrigets spår halveras den svenska inflationen i april.
Den sänkta matmomsen väger tyngre.
– Det här tycker jag var en stor överraskning, säger Robert Bergqvist, seniorekonom på SEB.

ANNONS

Inflationen enligt måttet KPIF halverades till 0,8 procent i april, visar en preliminär beräkning gjord av Statistiska centralbyrån (SCB).

Det kan jämföras med 1,6 procent i mars. Analytiker hade i genomsnitt räknat med att inflationen skulle sjunka till 1,2 procent i april, enligt Bloomberg.

Den sänkta matmomsen påverkar.

”I de preliminära beräkningarna kan vi se att livsmedelspriserna sjönk med 5,5 procent från mars till april”, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett pressmeddelande.

”Mer köpkraft för lönen”

Jämfört med april i fjol har matpriserna fallit med 5,7 procent, enligt SCB.

– Det här är otroligt värdefullt för hushållen att vi har fallande priser. Det gör ju så att du får mer köpkraft för den lön du får, säger Robert Bergqvist.

ANNONS

Åt andra hållet drar transportkostnader, som steg 5,2 procent. Priserna på restauranger och hotell drar också uppåt, med 4,1 procent jämfört med april i fjol.

Rensar man bort energipriser så föll KPIF-inflationen i april till noll procent, från 1,1 procent i mars.

”Lättnad för Riksbanken”

Riksbankens inflationsmål ligger på en KPIF-inflation – där effekterna av boräntor rensats bort – på 2,0 procent.

Dagens inflationssiffra ger Riksbanken ”stora frihetsgrader”, säger Bergqvist.

– Det här innebär en enormt stor lättnad för Riksbanken. När de nu går in i ett räntemöte behöver de inte vara stressade över att vi har ett inflationsproblem redan innan den här energikrisen slår till.

Trots att den preliminära inflationssiffran är klart lägre än Riksbankens mål oroar sig inte Bergqvist.

– Om vi ligger på de här nivåerna under en längre tid kan det bli ett problem. Men vi är inte där än.

Arvid Uddfeldt/TT
TT
ANNONS