Ett mindre blågult Kina märks på flera sätt. För svenska skolan i Peking, som funnits sedan 1993, finns ingen annan utväg än att stänga efter vårterminen. Som mest har skolan haft 130 barn inskrivna.
Främsta förklaringen, enligt handelskammaren, är att utlandskontrakten är dyra i och med att de innefattar lönetillägg och förmåner för familjen som bil med chaufför, bostad och skolavgifter.
Samtidigt ökar utbudet av kvalificerad lokal arbetskraft när många unga kineser, som fått sin utbildning utomlands, väljer att återvända eftersom löneläget i Kina förbättrats. De nöjer sig ändå ofta med betydligt lägre löner än västerlänningar.
Irena Busic varnar för en alltför naiv syn på hur Kina fungerar. Hon är inne på sitt tredje år i landet. De första två som kommunikationsdirektör för Stora Enso och sedan i januari som handelskammarens vd. Tidigare har hon bland annat varit pressekreterare åt dåvarande utrikesminister Carl Bildt.
Att aldrig tappa ansiktet är något som genomsyrar hela det kinesiska samhället och det kan också ställa till problem för utländska företag.
Villkoren för så kallade expats, det vill säga anställda med utlandskontrakt, har också blivit mindre generösa överlag och tidsperioderna har blivit kortare.
År 2000 utvandrade 352 svenskar till Kina. Definitionen för att bli klassad som utvandrad är att man uppger att man tänker stanna minst ett år i landet.
Utvandringen till Kina har utvecklats så här:
2010 - 991 personer
2012 - 1 886 personer
2013 - 1 307 personer
2014 - 1 280 Personer
Sedan Kina började öppna sig mot omvärlden och införde ekonomiska reformer i slutet av 70-talet har antalet svenska företag i Kina ökat. Nu räknar Business Sweden med att det finns runt 650 svenska företag som är verksamma i landet.
Kina är Sveriges viktigaste handelspartner i Asien.
Källa: Statistiska centralbyrån och Business Sweden.
Bakgrund: Född i Gislaved 1976. Mamma och pappa hade kommit till Sverige från Kroatien för att jobba i industrin.
Utbildning: Läste statsvetenskap i Örebro.
Karriär: fabriksjobb i Gislaved på sommarlov, pressekreterare åt Moderata ungdomsförbundets ordförande Tove Lifvendahl, pressekreterare för Ja till euro-kampanjen, pr-konsult på Prime, presschef hos Företagarna, informationschef på AMF, pressekreterare åt utrikesminister Carl Bildt, opinions- och analyschef för Novus, kommunikationsdirektör på Stora Enso i Kina.
Aktuell: Vd för Svenska handelskammaren i Kina sedan januari.
Bäst med Kina: Det snabba tempot.
Värsta kulturkrocken: Vi svenskar är planeringsfascister och här sker det mesta ad hoc.



