Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Följer

Ingen prenumeration
  • Mitt GP
  • Korsord
  • Erbjudanden
  • Logga ut
Elin Rubensson, Victor Nilsson Lindelöf och Isabelle Gulldén har alla viktiga matcher med sina svenska landslag under 2020.  Bild: Bildbyrån
Elin Rubensson, Victor Nilsson Lindelöf och Isabelle Gulldén har alla viktiga matcher med sina svenska landslag under 2020. Bild: Bildbyrån

Utspridda mästerskap präglar sportåret 2020

Fotbolls-EM på tolv orter över hela kontinenten och OS i Tokyo.
Det blir höjdpunkterna under sportåret 2020, som också innehåller handbolls-EM på hemmaplan och en ny skidtour mellan Sverige och Norge.
Dessutom får Damkronorna börja om i B-VM i franska Angers.

Sommar-OS blir 2020 års största sportevenemang. Tävlingarna avgörs mellan den 24 juli och 9 augusti i den japanska huvudstaden där arrangörerna redan fått ta konsekvensen av den höga värme och luftfuktighet som väntar.

Extra krävande grenar som maraton och gång flyttas till den nordliga staden Sapporo, medan andra sporter får tidigare starttider än vanligt för att undvika hettan.

Efter massiv kritik mot några av de senaste olympiska spelen ekonomiska vågspel har Tokyoarrangörerna försökt göra spelen mer hållbara och billigare genom att använda så många befintliga arenor som möjligt och inte bygga så många nya.

Därför blir tävlingarna utspridda över hela den väldiga mångmiljonstaden.

EM-final på Wembley

Men inget blir så utspritt som årets andra stora evenemang, herrarnas fotbolls-EM, som arrangeras på tolv olika platser runt om i Europa mellan den 12 juni och 12 juli. Sverige spelar sina gruppspelsmatcher i Bilbao och Dublin. Semifinaler och final spelas på Wembley i London.

Efter EM får landslaget ladda om till Nations League som spelas under hösten. Damlandslaget ska samtidigt försöka kvala in till 2021 års EM i England.

På vinterområdet blir det inga VM i alpint eller på skidor, däremot ett skidskytte-VM i Anterselva i norra Italien.

Intresset i skidvärlden riktas i stället mot Ski Tour 2020, ett nytt etapplopp som arrangeras mellan Sverige och Norge i februari, med start i Östersund och målgång i Trondheim. På programmet står bland annat sprint uppför skidbacken i Åre och en 38 kilometer lång etapp mellan Storlien på den svenska sidan gränsen och Meråker i Norge.

Handboll hemma

Damkronorna åkte ur A-gruppen i årets VM i Finland och får försöka ta sig tillbaka till eliten via B-VM som avgörs i franska Angers i april. Herrlandslaget Tre Kronor spelar A-VM i Schweiz i maj.

Största idrottsevenemanget på hemmaplan blir herrarnas handbolls-EM i januari, där Sverige spelar gruppspel i Göteborg och förmodad mellanrunda i Malmö. Finalspelet avgörs i Stockholm. I juni spelas Scandinavian Invitation i ny skepnad, som den första mixedtävlingen på Europatouren i golf, på Bro Hof utanför Stockholm.

Här är sportåret 2020:

Januari

Handbolls-EM, herrar, Sverige, Norge och Österrike, 9-26 januari.
Mästerskapet spelas i tre länder och Sverige spelar sin gruppspelsmatcher i Scandinavium i Göteborg. För motståndet i gruppen står Schweiz, Slovenien och Polen. Finalspelet äger rum på Tele2 arena i Stockholm.
Andra evenemang i januari:
Ishockey, junior-VM, Ostrava och Trinec, Tjeckien, 26 december-5 januari.
Skidor, Tour de Ski, Lenzerheide, Vaduz, Toblach och Val di Fiemme, 28 december-5 januari.
Tennis, herrar, ATP Cup, Brisbane, Perth och Sydney, 3-12.
Bilsport, Dakarrallyt, Saudiarabien, 5-17.
Skidskytte, världscupen, Oberhof, 6-12.
Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Moldavien, Doha, 9.
Curling, Continental Cup, London, Ontario, 9-12.
Allmänt, ungdoms-OS, vinter, Lausanne, 9-22.
Skridsko, EM, allround, Heerenveen, 10-12.
Skidor, världscupen, Dresden, 11-12.
Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Kosovo, Doha, 12.
Skidskytte, världscupen, Ruhpolding, 13-19.
Skidor, världscupen, Nove Mesto, 18-19.
Konståkning, EM, Graz, Österrike, 20-26.
Skidskytte, världscupen, Pokljuka, 20-26.
Tennis, Australian Open, Melbourne, 20-2/2.
Freestyle, världscupen, skicross, Idre fjäll, 24-26.
Skidor, världscupen, Oberstdorf, 25-26.
Ishockey, NHL, All star-match, St Louis, 26.
Trav, Prix d’Amérique, Paris, 26.
Allmänt, Idrottsgalan, Stockholm, 27.

Februari

Skidor, världscupen, Ski Tour 2020, Östersund, Åre, Storlien-Meråker och Trondheim, 15-23.
2020 är det premiär för den nya skidtouren i världscupen som inleds i Sverige och avslutas i Norge Sex etapper ska avverkas där en av sträckorna körs upp för en alpinbacke i Åre.
Andra evenemang i februari:
Amerikansk fotboll, Super Bowl, Miami, 2.
Ishockey, CHL, final, 4.
Tennis, Fed Cup, Europa/Afrika, grupp 1, Luxemburg (Sveriges grupp), 5-8.
Basket, OS-kval, damer, Ostende, Belgien (Sveriges grupp), 6-9.
Ishockey, Beijer Hockey Games, Helsingfors och Stockholm, 6-9.
Skidor, världscupen, Svenska skidspelen, Falun, 8-9.
Friidrott, Nordenkampen, 9, Helsingfors.
Brottning, EM, Rom, 10-16.
Skidskytte, VM, Anterselva, Italien, 12-23.
Skridsko, VM, individuellt, Salt Lake City, 13-16.
Bilsport, Svenska rallyt, Värmland, 13-16.
Bandy, VM, damer, Oslo, 19-22.
Ridsport, Göteborg Horse Show, 19-23.
Basket, EM-kval, herrar: Kroatien–Sverige, plats ej fastställt, 21.
Fotboll, Svenska cupen, herrar och damer, gruppspel, första omg, 22-23.
Friidrott, inomhus-SM, Växjö, 22-23.
Skidor, Tjejvasan, Oxberg-Mora, 22.
Basket, EM-kval, herrar: Sverige–Turkiet, Stockholm, 24.
Cykel, VM, bana, Berlin, 26 februari-1 mars.
Skridsko, VM, allround, Hamar, Norge, 28 februari-1 mars.
Skidor, U23- och JVM, Oberwiesenthal, Tyskland, 28 februari-8 mars.
Skidor, världscupen, Lahtis, 29 februari-1 mars.
Fotboll, Svenska cupen, herrar, gruppspel, andra omg, 29 februari-1 mars.

Mars

Friidrott, inomhus-VM, Nanjing, Kina, 13-15.
Årets höjdpunkt under friidrottarnas inomhussäsong är VM som avgörs i den kinesiska miljonstaden Nanjing.
Andra evenemang i mars:
Skidor, Vasaloppet, Sälen-Mora, 1.
Skidskytte, världscupen, Nove Mesto, 2-8.
Fotboll, Nations League, herrar, lottning, Amsterdam, 3.
Skidor, världscupen, Drammen, 4.
Fotboll, Algarve Cup, damer, Portugal, 4-11.
Tennis, Davis Cup, kval till slutspelet: Sverige–Chile, plats ej fastställt, 6-7 mars.
Skidor, världscupen, Oslo, 7-8.
Fotboll, Svenska cupen, herrar, gruppspel, tredje omg, 7-8.
Skidorientering, EM, Vershina Tei, Ryssland, 8-15.
Skidskytte, världscupen, Kontiolax, 9-15.
Ishockey, SHL, sista grundserieomgången, 12.
Olympiskt, olympiska elden tänds i Olympia, 12.
Tennis, ATP- och WTA-turneringar, Indian Wells, Kalifornien, 12-24.
Alpint, världscupen, damer, Åre, 12-14.
Shorttrack, VM, Seoul, 13-15.
Freestyle, världscupen, skicross, final, Veysonnaz, Frankrike, 13-15.
Fotboll, svenska cupen, herrar, kvartsfinal, 14-15.
Fotboll, svenska cupen, damer, gruppspel, andra omg, 14-15.
Freestyle, världscupen, puckelpist, final, Idre fjäll, 14-15.
Skidor, världscupen, Quebec, 14-15.
Curling, VM, damer, Prince George, Kanada, 14-22.
Bilsport, formel 1, premiär, Melbourne, 15.
Bilsport, indycar, premiär, St Petersburg, Florida, 15.
Alpint, världscupen, avslutning, Cortina d’Ampezzo, 16-22.
Skidskytte, världscupen, avslutning, Holmenkollen, 16-22.
Handboll, OS-kval, damer, Spanien, 16-22.
Skidor, världscupen, Minneapolis, 17.
Skidor, världscupen, avslutning, Canmore, 20-22.
Bandy, SM-final, damer och herrar, Uppsala, 21.
Fotboll, svenska cupen, herrar, semifinal, 21-22.
Fotboll, svenska cupen, damer, gruppspel, tredje omg, 21-22.
Bilsport, formel 1, Sakhir, Bahrain, 22.
Bordtennis, VM, lag, Busan, Sydkorea, 22-29.
Curling, VM, herrar, Glasgow, 28-5/4.
Konståkning, VM, Montreal, 16-22.
Allmänt, SM-veckan, vinter (inklusive skidor), Luleå/Boden, 23-29.
Handboll, EM-kval, damer: Tjeckien–Sverige, Zubri, 25.
Golf, inofficiella VM i matchspel, Austin, Texas, 25-29.
Fotboll, EM-kval, herrar, playoff, semifinal, 26.
Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Ryssland, Solna, 28.
Bandy, VM, herrar, Irkutsk, 28-5/4.
Handboll, EM-kval, damer: Sverige-Tjeckien, Skövde, 29.
Fotboll, Svenska cupen, damer, semifinal, 29.
Fotboll, EM-kval, herrar, playoff, final, 31.
Ishockey, A-VM, damer, Halifax och Truro, Kanada, 31 mars-10 april.

April

Fotboll, EM-kval, damer: Sverige–Ungern, plats ej fastställt, 14.
I jakten på en plats i EM 2021 i England tar Sverige emot Ungern i en av kvalmatcherna.
Andra evenemang i april:
Golf, Ana Inspiration, damer, Rancho Mirage, Kalifornien, 2-5.
Simning, Swim Open, Stockholm 3-6.
Fotboll, damer, damallsvenskan, första omg, 3.
Ishockey, NHL, sista grundserieomgången, 4.
Fotboll, herrar, allsvenskan, första omg, 5.
Bilsport, formel 1, Hanoi, Vietnam, 5.
Bilsport, indycar, Birmingham, Alabama, 5.
Ishockey, NHL, Stanley Cup startar, 8.
Golf, US Masters, herrar, Augusta, 9-12.
Ishockey, B-VM, damer, Angers, Frankrike, 12-18.
Tennis, Fed Cup, damer, slutspel, Budapest, 14-19.
Ridsport, hoppning, dressyr, världscupfinal, Las Vegas, 15-19.
Friidrott, Diamond League, premiär, Doha, 17.
Handboll, OS-kval, herrar, plats ej fastställt, 17-19.
Curling, mixeddubbel, VM, Kelowna, Kanada, 18-25.
Bilsport, formel 1, Shanghai, 19.
Bilsport, indycar, Long Beach, Kalifornien, 19.
Badminton, EM, individuellt, Danmark, 21-26.
Judo, EM, Prag, 24-26.
Trav, Paralympiatravet, final, Åby, 25.
Innebandy, SM-final, damer och herrar, Stockholm, 25.
Bilsport, indycar, Austin, Texas, 26.
Gymnastik, damer, EM, Paris, 30 april-3 maj.
Ishockey, Carlson Hockey Games, Ryssland och Tjeckien, 30 april-3 maj.

Maj

Ishockey-VM, herrar, Zürich, Lausanne, 8-24.
2019 tog Tre Kronors mästerskap slut redan i kvartsfinalen mot Finland. I Schweiz jagar Sverige bättre placering.
Andra evenemang i maj:
Fotboll, Svenska cupen, damer, final, 1.
Orientering, Tiomila, Upplands Bro/Kungsängen, 2-3.
Bilsport, formel 1, Zandvoort, Nederländerna, 3.
Simning, EM, Budapest, 4-17.
Gymnastik, trampolin och DMT, EM, Göteborg, 7-10.
Bilsport, indycar, Indianapolis, 9.
Fotboll, FA-cupen, damer, final, 9.
Cykel, Giro d’Italia, herrar, Ungern (start i Budapest) och Italien, 9-31.
Bilsport, formel 1, Barcelona, 10.
Friidrott, Diamond League, plats ej fastställt, Kina, 10.
Friidrott, Continental Tour, Tokyo, 10.
Golf, PGA-mästerskapet, herrar, San Francisco, 14-17.
Friidrott, Diamond League, Shanghai, 16.
Friidrott, Göteborgsvarvet, SM i halvmaraton, 16.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Warszawa, 16.
Skateboard, VM, street, London, 19-25.
Gymnastik, rytmisk gymnastik, EM, Kiev, 22-24.
Friidrott, Continental Tour, Ostrava, 22.
Fotboll, FA-cupen, herrar, final, London, 23.
Fotboll, Champions League, damer, final, Wien, 24.
Bilsport, formel 1, Monte Carlo, 24.
Bilsport, indycar, Indy 500, Indianapolis, 24.
Friidrott, Diamond League, Stockholm, 24.
Tennis, Franska mästerskapen, Paris, 24-7/6.
Skateboard, VM, park, Nanjing, Kina, 26-31.
Fotboll, Europa League, herrar, final, Gdansk, 27.
Gymnastik, herrar, EM, Baku, 27-31.
Friidrott, Diamond League, Rom, 28.
Friidrott, Stockholm Marathon, SM, 30.
Fotboll, Champions League, herrar, final, Istanbul, 30.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Teterow, Tyskland, 30.
Bilsport, indycar (två lopp), Detroit, 30-31.
Friidrott, Diamond League, Rabat, 31.
Trav, Elitloppet, Solvalla, 31.
Dessutom: Fotboll, svenska cupen, herrar, final, tid ej fastställt.

Juni

Fotbolls-EM, herrar, 12 juni-12 juli.
Sverige tog sig till EM efter seger över Rumänien i kvalet i november. Formatet för mästerskapet är kritiserat – det avgörs nämligen i tolv olika länder runt om i Europa. Sverige spelar gruppspelet i Bilbao och Dublin. Finalspelet äger rum på Wembley i London.
Andra evenemang i juni:
Friidrott, Continental Tour, Hengelo, 1.
Fotboll, EM-kval, damer, Slovakien–Sverige, plats ej fastställt, 4.
Fotboll, landskamp, herrar: Sverige–Finland, Solna, 4.
Golf, US Open, damer, Houston, 4-7.
Rodd, EM, Poznan, 5-7.
Bilsport, indycar, Fort Worth, Texas, 6.
Bilsport, formel 1, Baku, 7.
Friidrott, Diamond League, Eugene, USA, 7.
Fotboll, EM-kval, damer, Island–Sverige, plats ej fastställt, 9.
Friidrott, Continental Tour, Åbo, 9.
Friidrott, Diamond League, Oslo, 11.
Golf, Scandinavian Invitation (mixedtävling), Bro Hof, Upplands-Bro, 11-14.
Ridsport, Global Champions Tour och League, samt dressyr, Stockholm, 11-14.
Fotboll, Copa América, Argentina och Colombia, 12-12 juli.
Cykel, Vätternrundan, Motala, 12-13.
Bilsport, DTM-deltävling, Anderstorp, 12-14.
Friidrott, Diamond League, Paris, 13.
Friidrott, Continental Tour, Kingston, 13.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Prag, 13.
Bilsport, formel 1, Montreal, 14.
Golf, US Open, herrar, Mamaroneck, New York, 18-21.
Bilsport, indycar, Elkhart Lake, Wisconsin, 21.
Allmänt, SM-veckan (inklusive simning), sommar, Halmstad, 24-30.
Golf, PGA-mästerskapet, damer, Philadelphia, 25-28.
Ishockey, NHL-draft, Montreal, 26-27.
Cykel, mountainbike, VM, crosscountry, Albstadt, Tyskland, 26-28.
Bilsport, indycar, Richmond, Virginia, 27.
Cykel, Tour de France, 27-19 juli.
Bilsport, formel 1, Le Castellet, 28.
Tennis, Wimbledon, London, 29 juni-12 juli.

Juli

Sommar-OS, Tokyo, 24 juli-9 augusti.
Årets största idrottsfest äger rum i Japan och Tokyo. Under drygt två veckor ska 324 grenar i 33 sporter avgöras.
Andra evenemang i juli:
Trav, Sprintermästaren, Halmstad, 2.
Simning, Vansbrosimningen, 4.
Friidrott, Diamond League, London, 4.
Bilsport, formel 1, Spielberg, Österrike, 5.
Tennis, Swedish Open, damer, Båstad, 6-12.
Friidrott, Continental Tour, Szekesfehervar, Ungern 7.
Orientering, sprint-VM, Kolding, Frederica och Vejle, Danmark, 7-11.
Friidrott, U20-VM, Nairobi, 7-12.
Ridsport, Falsterbo Horse Show, 9-12.
Friidrott, Diamond League, Monaco, 10.
Bilsport, indycar, Toronto, 12.
Tennis, Swedish Open, herrar, Båstad, 13-19.
Golf, British Open, herrar, Sandwich, 16-19.
Friidrott, U18-VM, Rieti, Italien, 16-19.
Bilsport, indycar, Newton, Iowa, 18.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Cardiff, 18.
Orientering, O-ringen, Uppsala, 19-25.
Bilsport, formel 1, Silverstone, 19.
Trav, Stochampionatet, Axevalla, 19.
Golf, Evian Championship, damer, Evian-les-Bains, Frankrike, 23-26.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Hallstavik, 25.
Ridsport, voltige, VM och EM, Flyinge, 28 juli-2 augusti.

Augusti

Friidrotts-EM, Paris, 26-30.
Vid sidan av OS några veckor tidigare friidrottarnas stora hållpunkt under sommaren. För första gången sedan 1938 står Paris värd för mästerskapet.
Andra evenemang i augusti:
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Wroclaw, Polen, 1.
Bilsport, formel 1, Budapest, 2.
Trav, Åby stora pris, Åby, 8.
Triathlon, EM, sprint, Malmö, 8.
Friidrott, SM, Uppsala, 14-16.
Cykel, Vuelta a España, Nederländerna (startar i Utrecht) och Spanien 14 augusti-6 september.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Målilla, 15.
Bilsport, indycar, Lexington, Ohio, 16.
Friidrott, Diamond League, Gateshead, 16.
Rodd, VM, Bled, Slovenien, 16-23.
Orientering, EM, Rakvere, Estland, 19-23.
Friidrott, Diamond League, Lausanne, 20.
Golf, British Open, damer, Royal Troon, 20-23.
Bilsport, indycar, Madison, Illinois, 22.
Paraidrott, Paralympics, Tokyo, 25-6 september.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Togliatti, Ryssland, 29.
Bilsport, formel 1, Spa-Francorchamps, Belgien, 30.
Tennis, US Open, New York, 31 augusti-13 september

September

Cykel-VM, Aigle-Martigny, Schweiz, 20-27.
Några veckor efter EM i Italien för cyklisterna upp om världsmästartiteln, för elfte gången i Schweiz. Tävlingarna avgörs på tuffa banor i Alperna.
Andra evenemang i september:
Fotboll, Nations League, första omg, 3-5.
Friidrott, Diamond League, Bryssel, 4.
Friidrott, Finnkampen, Helsingfors, 5-6.
Bilsport, formel 1, Monza, Italien, 6.
Friidrott, Continental Tour, Silesien, Polen, 6.
Trav, Svenskt travderby, Jägersro, 6.
Bilsport, indycar, Portland, Oregon, 6.
Fotboll, Nations League, andra omg, 6-8.
Cykel, EM, landsväg, Trento, Italien, 9-13.
Friidrott, Diamond League, Zürich, 11.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Vojens, Danmark, 12.
Futsal, VM, herrar, Litauen, 12 september-4 oktober.
Friidrott, Continental Tour, Zagreb, 15.
Bordtennis, EM, Warszawa, 15-20.
Fotboll, EM-kval, damer: Sverige–Lettland, plats ej fastställt, 17.
Bilsport, formel 1, Singapore, 20.
Bilsport, indycar, avslutning, Monterey, 20.
Fotboll, EM-kval, damer, Sverige–Island, plats ej fastställt, 22.
Golf, Ryder Cup, Sheboygan, Wisconsin, 25-27.
Friidrott, Lidingöloppet, 26.
Trav, Svensk travkriterium, Solvalla, 26.
Bilsport, formel 1, Sotji, Ryssland, 27.

Oktober

Fotboll, Nations League, tredje omg, 8-10 och fjärde omg, 11-13
Den andra omgången av Uefa Nations League spelas 2020/2021. I oktober avgörs omgång tre och fyra. Gruppspelet lottas i början av mars.
Andra evenemang i oktober:
Orientering, världscupen, final, Veneto, Italien, 1-6.
Mcsport, speedway, VM-deltävl, Torun, Polen, 3.
Bilsport, formel 1, Suzuka, Japan, 11.
Bordtennis, World Cup, herrar, Düsseldorf, 16-18.
Cricket, VM (T20), herrar, Australien, 18 oktober-15 november.
Tennis, Stockholm Open, herrar, 19-25.
Bordtennis, World Cup, damer, Bangkok, 23-25.
Friidrott, SM, terräng, Vällingby, 24-25.
Bilsport, formel 1, Austin, USA, 25.

November

Skidor, världscupen, premiär, Ruka, 27-29.
Som vanligt inleder längdskidåkarna världscupsäsongen med tävlingar i finska Ruka.
Andra evenemang i november:
Bilsport, formel 1, Mexico City, 1.
Bordtennis, Världstouren, Swedish Open, Stockholm, 3-8.
Fotboll, damer, damallsvenskan, sista omg, 7.
Fotboll, herrar, allsvenskan, sista omg, 8.
Trav, Breeders Crown, finaler, Eskilstuna, 8.
Simning, SM, kortbana, Helsingborg, 11-15.
Fotboll, Nations League, femte omg, 12-14.
Bilsport, formel 1, Sao Paulo, Brasilien, 15.
Fotboll, Nations League, sjätte omg, 15-17.
Tennis, ATP, slutspel, London, 15-22.
Golf, Europatouren, slutspel, final, Dubai, 19-22.
Tennis, Davis Cup, slutspel, Madrid, 23-29.
Basket, EM-kval, herrar: Nederländerna–Sverige, plats ej fastställt, 26.
Ridsport, Sweden International Horse Show, Solna, 26-29.
Bilsport, formel 1, Abu Dhabi, 29.
Basket, EM-kval, herrar: Sverige–Kroatien, Stockholm, 29.

December

Handboll-EM, damer, Danmark och Norge, 3-20.
Det svenska handbollslandslaget jagar EM-medalj mästerskapet som avgörs i Danmark och Norge och matcherna kommer spelas i är Herning, Stavanger, Trondheim och Oslo.
Andra evenemang i december:
Innebandy, VM, herrar, Helsingfors, 4-12.
Friidrott, terräng-EM, Dublin, 13.
Ishockey, junior-VM, Edmonton och Red Deer, Kanada, 26-5 januari.
Simning, kortbane-VM, Abu Dhabi, tid ej fastställt.

Bilder: Bildbyrån

Här är de viktigaste programpunkterna i OS (eventuella svenska deltagare inom parentes):

24 juli, 13.00 Invigning.

27 juli, 03.30 Simning, 100 meter fjäril, damer, final (Sarah Sjöström).

28 juli, 08.00 Mountainbike, damer, crosscountry (Jenny Rissveds).

29 juli, 03.30 Simning, 200 meter frisim, damer, final (Sarah Sjöström).

31 juli, 03.30 Simning, 100 meter fritt, damer, final (Sarah Sjöström).

1 augusti, 12.00 Friidrott, diskus, herrar, final (Daniel Ståhl).

2 augusti, 00.30 Golf, herrar, sista dagen (Henrik Stenson).

2 augusti, 03.30 Simning, 50 meter fritt, damer, final (Sarah Sjöström, Michelle Coleman).

4 augusti, 12.00 Friidrott, stavhopp, herrar, final (Armand Duplantis).

5 augusti, 12.00 Ridsport, hoppning, individuellt, final (Peder Fredricson).

6 augusti, 02.00 Skateboard, park, kval och final (Oskar Rozenberg Hallberg).

6 augusti, 09.30 Gång, 20 km, herrar (Perseus Karlström).

6 augusti, 12.00 Friidrott, stavhopp, damer, final (Angelica Bengtsson).

7 augusti, 04.00 Fotboll, damer, final.

8 augusti, 12.00 Ridsport, hoppning, lag, final.

9 augusti, 11.00 Avslutning.

Så spelas fotbolls-EM 2020:

Fredag 12 juni: Turkiet–Italien (grupp A, 21.00, Rom).

Lördag 13 juni: Wales–Schweiz (A, 15.00, Baku), , Danmark–Finland (B, 18.00, Köpenhamn), Belgien–Ryssland, (B, 21.00, S:t Petersburg).

Söndag 14 juni: England–Kroatien (D, 15.00, London), Österrike–vinnare playoff D/A (C, 18.00, Bukarest), Nederländerna–Ukraina (C, 21.00, Amsterdam),.

Måndag 15 juni: Vinnaren playoff C–Tjeckien (D, 15.00, Glasgow), Polen–vinnare playoff B (E, 18.00, Dublin), Spanien–Sverige (E, 21.00, Bilbao).

Tisdag 16 juni: Vinnare playoff A/D–Portugal (F, 18.00, Budapest), Frankrike–Tyskland (F, 21.00, München).

Onsdag 17 juni: Finland–Ryssland (B, 15.00, S:t Petersburg), Turkiet–Wales (A, 18.00, Baku), Italien–Schweiz (A, 21.00, Rom).

Torsdag 18 juni: Ukraina–vinnare playoff D/A (C, 15.00, Bukarest), Danmark–Belgien (B, 18.00, Köpenhamn), Nederländerna–Österrike (C, 21.00, Amsterdam).

Fredag 19 juni: Sverige–vinnare playoff B (E, 15.00, Dublin), Kroatien–Tjeckien (D, 18.00, Glasgow), England-vinnare playoff C (D, 21.00, London).

Lördag 20 juni: Vinnare playoff A/D–Frankrike (F, 15.00, Budapest), Portugal–Tyskland (F, 18.00, München), Spanien–Polen (E, 21.00, Bilbao).

Söndag 21 juni: Italien–Wales (A, Rom), Schweiz–Turkiet (A, Baku, båda 18.00).

Måndag 22 juni: Ukraina–Österrike (C, Bukarest), vinnare playoff D/A–Nederländerna (C, Amsterdam, båda 18.00), Finland–Belgien (B, S:t Petersburg), Ryssland–Danmark (B, Köpenhamn, båda 21.00)

Tisdag 23 juni: Tjeckien–England (D, Wembley), Kroatien–vinnaren playoff C (D, Glasgow, båda 21.00).

Onsdag 24 juni: Sverige–Polen (E, Dublin), vinnare playoff B–Spanien (E, Bilbao, båda 18.00), Tyskland–vinnare playoff A/D (F, München), Portugal–Frankrike (F, Budapest, båda 21.00).

Lördag 27 juni: Åttondelsfinal 1: A2–B2 (18.00, Amsterdam). Åttondelsfinal 2: A1–C2 (21.00, London).

Söndag 28 juni: Åttondelsfinal 3: C1–D/E/F3 (18.00, Budapest). Åttondelsfinal 4: B1–A/D/E/F3 (21.00, Bilbao).

Måndag 29 juni: Åttondelsfinal 5: D2–E2 (18.00, Köpenhamn). Åttondelsfinal 6: F1–A/B/C3 (21.00, Bukarest).

Tisdag 30 juni: Åttondelsfinal 7: D1–F2 (18.00, Dublin). Åttondelsfinal 8: E1–A/B/C/D3 (21.00, Glasgow).

Fredag 3 juli: Kvartsfinal 1: Vinnare åttondelsfinal 5–6 (18.00, S:t Petersburg). Kvartsfinal 2: Vinnare åttondelsfinal 1–3 (21.00, München).

Lördag 4 juli: Kvartsfinal 3: Vinnare åttondelsfinal 2–4 (18.00, Baku). Kvartsfinal 4: Vinnare åttondelsfinal 7–8 (21.00, Rom).

Tisdag 7 juli: Semifinal 1: Vinnare kvartsfinal 1–2 (21.00, London).

Onsdag 8 juli: Semifinal 2: Vinnare kvartsfinal 3–4 (21.00, London).

Lördag 12 juli: Final (21.00, London).