Den Kirunafödde Skellefteåbacken, i måndags prisad som SHL:s bäste back, blev forward då centern Lucas Wallmark inte kunde spela.
Därmed hade Tre Kronor bara tio forwards. Så Johan Garpenlöv hade förvarnat Pudas om att det kunde bli en forwardsplats.
– Vi hade pratat om det lite ifall vi saknade någon gubbe. Då sa han att det kunde bli något byte för att underlätta, men nu blev det hela matchen. Det var kul att testa på, säger Jonathan Pudas som fick drygt tolv minuter i istid.
Han fick sitta vid sidan av i de två första matcherna och anmäldes i VM-truppen till matchen mot Storbritannien.
– Det är roligt att vara på isen med grabbarna, det är därför man är här. Det var grymt skoj, säger han om att äntligen få spela.
Pudas var nära att bli målskytt i slutet när han försökte på sig en fräckis.
– Jag testade köksvägen. Det är inte så ofta man är där nere, så det gäller att passa på, säger han med ett skratt.
Redan på onsdagskvällen spelar Sverige nästa match – då mot hemmafavoriten Finland. Om inte Wallmark är spelklar kan det bli ytterligare en match som forward.
– Jag tar den rollen jag får. Behöver de hjälp på forwardssidan så gnuggar jag där, säger han.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.