Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

OS-guiden 25 juli

+ Tv/radio: Discovery Plus (alla evenemang och matcher), Kanal 5 07.00–07.00, Radiosporten/P4 02.02–15.00.

+ Dagens OS-höjdpunkter

Handbollsdamerna möter VM-silvermedaljörerna Spanien i sin öppningsmatch och i eftermiddag går det stjärnspäckade amerikanska basketlaget sin första match, mot Frankrike.

I natt kan Sarah Sjöström simma final på 100 m fjärilsim och medaljhoppet Tommy Macias går sin första match i judo. Hela tävlingen avgörs senare under måndagen.

+ Tidsprogrammet, i urval:

08.00 Simhopp, damer, 3 m, par, final.

08.10 Gymnastik, damer, kval.

09.15 Handboll, damer, grupp A: Norge–Sydkorea.

09.30 Fotboll, herrar, grupp C: Egypten–Argentina.

10.00 Fotboll, herrar, grupp A: Frankrike–Sydafrika.

10.00 Ridsport, dressyr, grand prix, lag och individuellt, andra dagen.

+ Svenska deltagare: Therese Nilshagen, Antonia Ramel, Juliette Ramel.

10.05 Gymnastik, damer, kval.

10.30 Fotboll, herrar, grupp D: Brasilien–Elfenbenskusten.

12.02 Simning, försök, damer, 100 m rygg.

12.17 Simning, försök, herrar, 200 m fritt.

+ Svensk deltagare: Robin Hanson.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Sun Yang, Kina, 2) Chad Le Clos, Sydafrika, 3) Conor Dwyer, USA.

VM 2019: 1) Sun Yang, Kina, 2) Katsuhiro Matsumoto, Japan, 3) Martin Maljutin, Ryssland och Duncan Scott, Storbritannien.

12.30 Fotboll, herrar, grupp C: Australien–Spanien.

12.30 Handboll, damer, grupp B: Spanien–Sverige.

+ Sveriges första match i turneringen.

+ Sveriges trupp: Målvakter: 1 Johanna Bundsen, 16 Jessica Ryde. Utspelare: 6 Carin Strömberg, 7 Linn Blohm, 8 Jamina Roberts, 9 Melissa Petrén, 10 Mathilda Lundström, 14 Johanna Westberg, 17 Nina Dano, 19 Anna Lagerquist, 23 Emma Lindqvist, 24 Nathalie Hagman, 29 Kristin Thorleifsdottir, 38 Elin Hansson, 42 Jenny Carlson.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Ryssland, 2) Frankrike, 3) Norge… 7) Sverige.

VM 2019: 1) Nederländerna, 2) Spanien, 3) Ryssland… 7) Sverige.

12.34 Simning, försök, damer, 100 m bröst.

+ Sv delt: Emelie Fast och Sophie Hansson.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Lilly King, USA, 2) Julija Jefimova, Ryssland, 3) Kate Melli, USA… Jennie Johansson, utslagen i semifinal, Sophie Hansson, do, utslagen i försök.

VM 2019: 1) Lilly King, USA, 2) Julija Jefimova, Ryssland, 3) Martina Carraro, Italien… Sophie Hansson, Sverige, utslagen i försök.

12.51 Simning, försök, herrar, 100 m rygg.

13.00 Fotboll, herrar, grupp A: Japan–Mexiko.

13.06 Simning, försök, damer, 400 m fritt.

13.20 Gymnastik, damer, kval.

13.30 Fotboll, herrar, grupp D: Saudiarabien–Tyskland.

13.30 Simning, försök, herrar, 4x100 m fritt.

14.00 Basket, herrar, grupp A: Frankrike–USA

+ Första dagen i herrarnas turnering. Profiler som LeBron James, Steph Curry och Kawhi Leonard har tackat nej, så USA skickar inget "Dream team", men det finns gott om profiler i laget som Kevin Durant, Devin Booker och Damian Lillard – alla superstjärnor i NBA.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) USA, 2) Serbien, 3) Spanien.

VM 2019: 1) Spanien, 2) Argentina, 3) Frankrike.

14.30 Handboll, damer, grupp B: Ungern–Frankrike.

Tid ej fastställt: Bordtennis, herrsingel, andra omg: Anton Källberg, Sverige–motståndare ej fastställt.

I NATT

23.30 Triathlon, herrar.

02.00 Handboll, herrar, grupp A: Brasilien–Frankrike.

02.00 Rodd, damer, singelsculler, kvartsfinal.

+ Svensk deltagare: Lovisa Claesson.

03.00 Badminton, herrar, gruppspel.

+ Ev svensk deltagare: Felix Burestedt.

03.00 Skytte, herrar, skeet, kval, andra dagen.

+ Svensk deltagare: Stefan Nilsson.

03.30 Simning, final, damer 100 m fjäril

+ Ev svenska deltagare: Louise Hansson och Sarah Sjöström.

03.37 Simning, semifinal, herrar, 200 m fritt.

03.50 Simning, semifinal, damer, 100 m bröst.

+ Ev svenska deltagare: Emelie Fast och Sophie Hansson.

04.00 Handboll, herrar, grupp A: Argentina–Tyskland.

04.00 Judo, herrar, 73 kg.

+ Svensk deltagare: Regerande VM-silvermedaljören Tommy Macias, möter Victor Scvortov, Förenade Arabemiraten i första omgången.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Shohei Ono, Japan, 2) Rustam Orujov, Azerbajdzjan, 3) Dirk van Tichell, Belgien och Sagi Muki, Israel.

VM 2021: 1) Lasja Sjavdatuasjvili, Georgien, 2) Tommy Macias, Sverige, 3) Bilal Ciloglu, Turkiet och Soichi Hashimoto, Japan.

04.12 Simning, final, herrar, 100 m bröst.

04.20 Simning, final, damer, 400 m fritt.

04.31 Simning, semifinal, damer, 100 m rygg.

04.53 Simning, semifinal, herrar, 100 m rygg.

05.00 Segling, herrar, RS:X och laser, damer, RS:X och laser radial.

+ Svenska deltagare: Jesper Stålheim och Josefin Olsson.

05.05 Simning, final, herrar, 4x100 m fritt.

05.51 Boxning, herrar, 75 kg, första omg: Adam Chartoi, Sverige–Francisco Daniel Veron, Argentina.