Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

OS-guiden 24 juli

+ Tv/radio: Discovery Plus (alla evenemang och matcher), Kanal 5 07.00–07.00, Radiosporten/P4 02.02–09.32, 10.25–15.00.

+ Dagens OS-höjdpunkter

Sveriges fotbollsdamer följer upp premiärsuccén med match mot Australien. Handbollsherrarna spelar premiär mot Bahrain och Sarah Sjöström simmar försök på 100 meter fjäril, sin gulddistans från Rio-OS.

I natt kan svenska laget eventuellt simma final på 4x100 meter frisim och lerduveskytten Stefan Nilsson börjar kvala i sin gren skeet. Dessutom kvalar gymnasten Jonna Adlerteg för att nå finalen i sin favoritgren barr.

+ Tidsprogrammet, i urval:

07.15 Handboll, herrar, grupp B: Sverige–Bahrain.

+ Sveriges trupp: Målvakter: 12 Andreas Palicka, 16 Mikael Aggefors. Utespelare: 2 Jonathan Carlsbogård, 5 Max Darj, 10 Niclas Ekberg, 11 Daniel Pettersson, 15 Hampus Wanne, 18 Fredric Pettersson, 19 Felix Claar, 22 Lucas Pellas, 24 Jim Gottfridsson, 27 Oscar Sunnefeldt.

07.30 Gymnastik, herrar, kval.

08.45 Bordtennis, damer, första omg: Jieni Shao, Portugal–Stina Källberg, Sverige.

09.15 Handboll, herrar, grupp A: Tyskland–Spanien.

09.30 Bordtennis, damer, första omg: Linda Bergström, Sverige–Surtirtha Mukherjee, Indien

09.30 Fotboll, damer, grupp E: Chile–Kanada.

10.00 Fotboll, damer, grupp F: Kina–Zambia.

10.00 Ridsport, dressyr, grand prix, lagtävl och individuellt.

+ Sv deltagare: Patrik Kittel tvingats lämna återbud på grund av skadad häst består det svenska laget av Therese Nilshagen, Antonia Ramel och Juliette Ramel.

+ Så gick det senast:

OS 2016: lag: 1) Tyskland, 2) Storbritannien, 3) USA... 5) Sverige (Tinne Wilhelmson Silfvén, Patrik Kittel, Juliette Ramel, Mads Hedeliowitz). Individuellt: 1) Charlotte Dujardin, Storbritannien, 2) Isabell Werth, Tyskland, 3) Kristina Bröring-Sprehe, Tyskland,,, 8) Wilhelmson Silfvén, 16) Kittel, 28) Ramel, 29) Hedeliowitz.

VM 2018: lag: 1) Tyskland, 2) USA, 3) Storbritannien, 4) Sverige (Patrik Kittel, Juliette Ramel, Therese Nilshagen, Tinne Vilhelmson Silfvén). Indivuduellt: 1) Isabell Werth, Tyskland, 2) Laura Graves, USA, 3) Charlotte Dujardin, Storbritannien... 5) Kittel, 8) Ramel, 10) Nilshagen, 21) Vilhelmson Silfvén

10.30 Fotboll, damer, grupp G: Sverige–Australien.

+ Sveriges trupp: Målvakter 1 Hedvig Lindahl, 12 Jennifer Falk, 22 Zecira Musovic. Försvarare: 2 Jonna Andersson, 3 Emma Kullberg, 4 Hanna Glas, 6 Magdalena Eriksson, 13 Amanda Ilestedt, 14 Nathalie Björn, Mittfältare/anfallare: 5 Hanna Bennison, 7 Madelen Janogy, 8 Lina Hurtig, 9 Kosovare Asllani, 10 Sofia Jakobsson, 11 Stina Blackstenius, 15 Olivia Schough, 16 Filippa Angeldahl, 17 Caroline Seger, 18 Fridolina Rolfö, 19 Anna Anvegård, 20 Julia Roddar, 21 Rebecka Blomqvist.

12.02 Simning, försök, 400 m medley, herrar.

12.28 Simning, försök, 100 m fjäril, damer.

+ Sv deltagare: Louise Hansson och Sarah Sjöström.

+ Så gick det senast:

OS 2016 1) Sarah Sjöström, Sverige, 2) Penny Oleksiak, Kanada, 3) Dana Vollmer, USA… Louise Hansson, utslagen i försök.

VM 2019: 1) Margaret MacNeil, Kanada, 2) Sarah Sjöström, Sverige, 3) Emma McKeon, Australien… 7) Louise Hansson, Sverige.

12.30 Fotboll, damer, grupp E: Japan–Storbritannien.

12.30 Gymnastik, herrar, kval.

12.30 Handboll, herrar, grupp B: Portugal–Egypten.

12.48 Simning, försök, 400 m fritt, herrar.

13.00 Fotboll, damer, grupp F: Nederländerna–Brasilien.

13.30 Fotboll, damer, grupp G: Nya Zeeland–USA.

13.30 Simning, försök, 400 m medley, damer.

13.55 Simning, försök, 100 m bröst, herrar.

14.15 Simning, försök, 4x100 m fritt, damer.

+ Sv delt: Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sara Junevik.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Australien, 2) USA, 3) Kanada… 5) Sverige (Michelle Coleman, Sarah Sjöström, Ida Marko-Varga, Louise Hansson).

VM 2019: 1) Australien, 2) USA, 3) Kanada… 6) Sverige (Sarah Sjöström, Michelle Coleman, Louise Hansson, Sophie Hansson).

14.30 Handboll, herrar, grupp B: Danmark–Japan.

I NATT

02.00 Handboll, damer, grupp A: Nederländerna–Japan

03.00 Badminton, herrar, grupp P: Chou Tien Chen, Taiwan-Felix Burestedt, Sverige.

+ Första matchen i badmintonturneringen för 57-rankade Malmöspelaren.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Chen Long, Kina, 2) Lee Chong Wei, Malaysia, 3) Viktor Axelsen, Danmark… Henri Hurskainen, Sverige, utslagen i gruppspel.

VM 2019: 1) Kento Momota, Japan, 2) Anders Antonsen, Danmark, 3) Sai Praneeth Bhramidipati, Indien och Kantaphon Wangcharoen, Thailand… Felix Burestedt, Sverige, utslagen i andra omgången.

03.00 Skytte, herrar, skeet, kval.

+ Sv deltagare: Stefan Nilsson

Så gick det senast:

OS 2016: 1) Gabriele Rossetti, Italien, 2) Marcus Svensson, Sverige, 3) Mykola Miltjev, Ukraina... 6) Stefan Nilsson, Sverige.

VM 2019: 1) Tomas Nydrle, Tjeckien, 2) Tammaro Cassandro, Italien, 3) Jeremy Bird, Storbritannien... Marcus Svensson, Stefan Nilsson och Henrik Jansson utslagna i kval.

03.30 Simning, final, 400 meter medley, herrar.

03.40 Simning, semifinal, 100 meter fjäril, damer.

+ Ev svenska deltagare: Sarah Sjöström och Louise Hansson.

03.52 Simning, final, 400 meter frisim, herrar.

04.00 Gymnastik, damer, kval.

+ Sv deltagare: Jonna Adlerteg (tävlingsprogrammet är inte fastställt, hon kan tävla senare under dagen).

04.00 Handboll, damer, grupp B: Ryska olympiska kommitténs lag–Brasilien.

04.12 Simning, final, 400 meter medley, damer.

04.33 Simning, semifinal, 100 meter bröst, herrar.

04.45 Simning, final, 4x100 meter fritt, damer.

+ Ev svenska deltagare: Sverige.

05.00 Segling, herrar, RS:X och laser, damer: RS:X och laser radial.

+ Första seglingsdagen.

+ Sv delt: Jesper Stråheim, laser, Josefin Olsson, laser radial.

+ Så gick det senast:

Laser:

OS 2016: 1) Tom Burton, Australien, 2) Tonci Stipanovic, Kroatien, 3) Sam Meech, Nya Zeeland… 16) Jesper Stålheim, Sverige.

VM 2020: 1) Philipp Buhl, Tyskland, 2) Matt Wearn, Australien, 3) Tonci Stipanovic, Kroatien… 9) Jesper Stålheim, Sverige, 55) Emil Bengtson, do, 94) Wilhelm Kark, do

Laser radial:

OS 2016: 1) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 2) Annalise Murphy, Irland, 3) Anne-Marie Rindom, Danmark… 6) Josefin Olsson, Sverige.

VM 2020: 1) Marit Bouwmeester, Nederländerna, 2) Maxime Jonker, do, 3 Line Flem Høst, Norge... 6) Josefin Olsosn, Sverige.

06.00 Cykel, damer, linjelopp. 137 km.

+ Inga svenska deltagare sedan Emilia Fahlin lämnat återbud strax före OS.

+ Så gick det senast:

OS 2016: 1) Anna van der Breggen, Nederländerna, 2) Emma Johansson, Sverige, 3) Elisa Longo Borghino, Italien… 27) Emilia Fahlin, Sverige. Sara Mustonen, do, bröt.

VM 2020: 1) Anna van der Breggen, Nederländerna, 2) Annemiek van Vleuten, do, 3) Elisa Longo Borghino, Italien... 52) Hanna Nilsson, Sverige, 104) Julia Borgström, do. Lisa Nordén, do, bröt.