Internationella olympiska kommittén har stängt av 43 ryska idrottare för dopningsbrott i samband med OS i Sotji 2014. Alla utom en av de dömda (bobåkaren Maxim Belugin) har överklagat till Cas, och i dag inleds förhören med dem i Genève, Schweiz.
Visselblåsaren Grigorij Rodtjenkov ska finnas med på länk för att vittna. Rodtjenkov var tidigare chef för antidopningslaboratoriet i Moskva men lever i dag i USA under skyddad identitet.
Förhandlingarna i Cas hålls bakom stängda dörrar och idrottarna har delats upp i tre grupper. Förhören med de två första grupperna, bestående av totalt 39 idrottare från sex olika sporter, leds av tysken Christoph Vedder och väntas hålla på till och med lördag eller söndag.
Beslut i dessa ärenden ska komma någon gång mellan den 29 januari och den 2 februari, det vill säga bara en vecka före invigningen av OS i sydkoreanska Pyeongchang.
Den sista gruppen av idrottare består av tre före detta skidskyttar och deras ärenden har skjutits upp till senare.
Fakta: 42 avstängda ryska idrottare
Idrottens skiljedomstol Cas kommer den här veckan att hålla förhör med 39 ryska idrottare, uppdelade i två grupper (28 i den första, elva i den andra).
Förhören med de tre återstående idrottarna, de före detta skidskyttarna Olga Zajtseva, Olga Viluchina och Jana Romanova, skjuts upp till senare.
Grupp 1:
Alexander Zubkov, bob
Dimtrij Trunenkov, bob
Aleksej Negodailo, bob
Alexander Kasjanov, bob
Aleksej Pusjkarev, bob
Alexej Vojvoda, bob
Ilvir Chuzin, bob
Olga Stulneva, bob
Aleksander Tretjakov, skeleton
Sergej Tjudinov, skeleton
Jelena Nikitina, skeleton
Olga Potylitsyna, skeleton
Maria Orlova, skeleton
Alexander Legkov, längdskidor
Jevgenij Belov, längdskidor
Maxim Vylegzjanin, längdskidor
Alexej Petuchov, längdskidor
Julia Ivanova, längdskidor
Jevgenia Sjapovalova, längdskidor
Julia Tjekaleva, längdskidor
Anastasia Dotsenko, längdskidor
Nikita Kriukov, längdskidor
Alexander Bessmertnych, längdskidor
Natalia Matvejeva, längdskidor
Olga Fatkulina, skridsko
Alexander Rumjantsev, skridsko
Ivan Skobrev, skridsko
Artem Kuznetsov, skridsko
Grupp 2:
Ljudmila Udobkina, bob
Jekaterina Lebedjeva, ishockey
Galina Skiba, ishockey
Anna Sjibanova, ishockey
Jekaterina Smolentseva, ishockey
Jekaterina Pasjkevitj, ishockey
Inna Djubanok, ishockey
Tatjana Burina, ishockey
Anna Sjtjukina, ishockey
Tatjana Ivanova, rodel
Albert Demtjenko, rodel
Grupp 3:
Olga Zajtseva, skidskytte
Olga Vilutjina, skidskytte
Jana Romanova, skidskytte