Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Månsson får Lilla bragdguldet

Tilda Månsson är Sveriges nya triathlonstjärna.
Nu tilldelas 18-åringen Svenska Dagbladets idrottsstipendium, Lilla bragdguldet, på 75 000 kronor.
– Det hjälper mig jättemycket i satsningen, säger hon till tidningen.

Tilda Månsson vann guld i både junior-VM och junior-EM i fjol och tog hem segern i sin andra världscuptävling på seniorsidan, i norska Bergen.

Nu är hon den första inom triathlon som belönas med Svenska Dagbladets idrottsstipendium, Lilla bragdguldet.

– Det här betyder jättemycket, både det ekonomiska stödet och uppmärksamheten som priset ger för sporten. Pengarna kommer att hjälpa mig massor i satsningen framöver, säger hon till SvD.

Månsson – som även håller på med friidrott och nyligen satte svenskt juniorrekord inomhus på 3 000 meter – är med i Sveriges olympiska kommitténs topp- och talangprogram och har siktet inställt på framgångar i OS.

– Målet är att ta OS-guld någon gång i framtiden. Jag är bara 18 år och har många år på mig.

Lilla bragdguldet delades ut för första gången 1994. Stipendiet går till unga lovande idrottare, som ett stöd i deras satsning mot världstoppen.

Bland tidigare mottagare finns bland andra Christian Olsson, Carolina Klüft, Charlotte Kalla, Sarah Sjöström, Sandra Näslund, Khaddi Sagnia och Ebba Årsjö.