Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

1/5

Jämnt i kampen om Vezina Trophy 2015-2016

För fyra år sedan valdes Henrik Lundqvist, 34, till NHL:s bästa målvakt. Den här säsongen är en 26-årig kanadensare hetaste kandidaten att vinna Vezina Trophy – men det finns andra som kan ta hem utmärkelsen.

– Jag tror inte att Henrik Lundqvist vinner Vezina Trophy den här säsongen. Han är fantastisk och i framtiden kommer han att väljas in i Hall of Fame, men han har tappat lite i mars och april. Jag förväntar mig en annan vinnare, säger Matt Larkin, The Hockey News, till GP-sporten.

Vem vinner?

– Braden Holby (Washington), Ben Bishop (Tampa Bay) eller Corey Crawford (Chicago). Till och med Brian Elliott (St Louis) har chansen – det är ett väldigt jämt race i år.

Quiz: Vad kan du om NHL?

Craig Custance, hockeyskribent på sajten ESPN, tror mest på Nicklas Bäckströms lagkamrat i Washington.

– För mig är Braden Holtby Vezina-favorit, om inte han vinner kommer Ben Bishop att göra det. Men jag blir förvånad om Holtby inte tar hem det, säger han.

Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.