När England möter Ukraina hemma på Wembley i EM-kvalet på söndag har 1 000 ukrainska flyktingar bjudits in till matchen.
Det är det engelska fotbollsförbundet som ligger bakom initiativet och har lagt undan ett stort antal biljetter som är tänkta att gå till folk som har flytt från kriget i Ukraina samt deras värdfamiljer.
"Tusentals människor har bidragit genom att öppna sina hem för dem från Ukraina. Vi fortsätter att göra allt vi kan för att stötta dem som flytt från Putins krig", säger Storbritanniens idrottsminister Stuart Andrew i ett uttalande, och hyllar förbundets initiativ.
I nuläget befinner sig ungefär 117 000 ukrainska flyktingar i Storbritannien och många av dem bor hos familjer som frivilligt har öppnat sina hem.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.