Det blev en helt galen och sanslös avslutning på den fjärde SM-finalen i Gavlerinken.
Den tredje perioden bjöd på osannolika åtta mål och en del andra konstigheter också.
Bland annat åkte Brynäsforwarden Tomas Zaborsky ut för osportsligt uppträdande när han, direkt efter sitt 3–2-mål, skrek hånfulla ord till HV-båset när han passerade på väg till sitt eget.
- Jag har ingen aning om vad han skrek. Vi fokuserar på vårt. Men jag har aldrig varit med om en sån grej tidigare, sade Pilut.
Tre snabba mål
Visserligen kunde inte HV71 utnyttja det numerära överläget, men gjorde mål dryga minuten efter att Brynäs blivit fulltaligt.
Simon Öneruds 3–3 var det första av tre raka HV-mål inom loppet av 4.55.
Lawrence Pilut avslutade de knappa fem minuterna med att sätta 5–3 efter 17.41 snyggt framspelad av Filip Sandberg.
Pilut hade från började krediterats för två mål – han sköt också en bomb fram till 2–2 i början av tredje perioden – men skottet styrdes in av Önerud som blev tvåmålsskytt.
I slutet räddade han dessutom HV-målet från påhälsning när han agerade målvakt för Linus Söderström som var ur position.
Självkritisk
Ändå var han inte helt nöjd med sin egen match:
- I dag är nog min sämsta match helt ärligt. Men att få krydda den med två poäng är rätt skönt. Jag tog för många felbeslut och låg inte alltid rätt i banan, sade 21-åringen som är son till Tingsrydslegenden Larry Pilut.
Det viktigaste var dock segern. Nu är det plötsligt fördel HV71 igen eftersom laget direkt tog tillbaka hemmaplansfördelen i finalserien.
Simon Önerud hyllade sitt lag som kom tillbaka från underläge tre gånger:
- Vi får jaga hela tiden, men jag tycker det är en jäkligt stark karaktär i laget när vi bara tuggar på och tuggar på.
Önerud blev knockad i förra finalen av Brynäsbacken Lukas Kilström men kunde ändå spela på lördagen.
- Jag är lite stel i nacken, men det fanns inga tveksamheter över att jag skulle spela. Jag har klarat alla tester vi gjorde.
Två andra förgrundsfigurer i HV: målvakten Linus Söderström, olycklig i den tredje finalen, storspelade i två perioder och vann målvaktsmatchen mot hemmalagets David Rautio och centern Kevin Stenlund som stod för ett mål och två assist.
I Brynäs slog Tomas Zaborsky till med två mål och ett assist efter att ha avgjort den tredje finalen.
Men utvisningen han tog efter 3–2-målet är han förmodligen inte alltför nöjd över.
Fakta: Så avgörs finalserien
Final 1: HV71–Brynäs, 5–2.
Final 2: Brynäs–HV71 3–2 e förl.
Final 3: HV71–Brynäs 3–4 e förl.
Final 4: Brynäs–HV71 4–6.
Final 5, måndag 24/4: HV71–Brynäs.
Final 6, torsdag 27/4: Brynäs–HV71.
Ev final 7, lördag 29/4: HV71–Brynäs.