För kontext får vi spola tillbaka bandet. Efter VM-finalen 2021, som de norska damerna vann mot Frankrike, dundrade det internationella handbollsförbundets (IHF) president Hassan Moustafa in på planen för att hålla ett tal.
Han bläddrade bland sina papper och utbrast:
– Vi kan bekräfta att Norge är världsmästare. Och Danmark på andraplats.
Orden möttes av burop från publiken, inte minst från den franska vars landslag var det som hade vunnit silvret.
Efter VM-finalen i Tele2 arena var det dags igen. Presidenten tittade friskt på sina papper under det en och en halv minuter långa tal han höll från innerplan.
Bisarra scener
Mitt i allt sa han:
– Jag vill tacka domare, ledare, sponsorer, och Danmark, Sverige och Polen.
På nytt möttes han av burop – detta eftersom Sverige och Polen arrangerade mästerskapet utan Danmarks hjälp.
Det var inte över för det. När han sedan skulle räcka över pokalen till Danmark fick han hjälpas för att den inte skulle gå i marken. Till slut fick den danske lagkaptenen Niklas Landin lämna podiet för att trofén skulle hamna välbehållen i rätt händer.
När Danmark sedan skulle lyfta den mot skyn tog det en stund innan Moustafa lyckades hamna ur blickfånget. Först gick han åt fel håll innan han slutligen långsamt lyckades lufsa rätt.
Ett bisarrt avslut på ett bisarrt framträdande.
LÄS OCKSÅ: Glenn Solberg sammanfattar Sveriges VM
LÄS OCKSÅ: Niclas Ekberg har ännu inte vunnit en VM-medalj
LÄS OCKSÅ: Andreas Palicka om framtiden efter medaljmissen i hemma-VM
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.