Zlatan Court invigdes i Rosengård 2007, den stadsdel som är starkt förknippad med supersvenskens uppväxt.
Planen ligger i samma område som Zlatan Ibrahimovic spelade fotboll i som ung.
Men i samband med Zlatan Ibrahimovic delägarskap i Hammarby har skåningarnas känslor svalnat för grabben från Rosengård.
Zlatans staty utanför Malmö Stadion har flera gånger blivit vandaliserad och tvingats plockas ner.
Nu har även hans Zlatan Court råkat ut för sabotage – fast på Google Maps.
Svenskens plan har döpts om till Judas Court.
– Möjligheten för användare att föreslå ändringar bidrar till en mer omfattande och uppdaterad karta, men vi är medvetna om att enstaka felaktigheter eller dåliga ändringar kan uppstå. När detta sker, gör vi vårt bästa för att lösa dem så snabbt det går, skriver Andrea Lewis Åkerman, kommunikationsansvarig på Google Sverige, i ett mejl till Sydsvenskan..
Sydsvenskan skriver även att någon fysisk vandalisering inte ägt rum på platsen och den lilla konstgräsplanen har fått tillbaka sitt ursprungliga namn.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.