Kristopher da Graca och André Calisir. Det är IFK Göteborgs mittbacksalternativ när Rasmus Wikström dras med en korsbandsskada. På lördag inleder Blåvitt tävlingssäsongen när laget tar emot Västerås i Svenska cupen. En match som man nu förbereder sig för efter hemkomsten från träningslägret i Portugal.
Samtidigt pågår klubbens jakt på förstärkning i just backlinjen. Enligt uppgifter till GT har IFK Göteborg erbjudit ett lukrativt kontrakt till AIK-profilen Alexander Milosevic. 28-åringen ska dock ha meddelat Blåvitt att kontraktet inte är av intresse.
Milosevic har tränat med sin tidigare klubb AIK efter att han i höstas lämnat sitt dåvarande klubblag Nottingham Forest.
– Jag tränar på, jag har alltid sagt att prioriteringen är att komma utomlands, men jag stänger inte dörren för AIK, sa Milosevic till Fotbollsthlm för ett tag sedan.
Nyligen kom The Sun med uppgifter om att Alexander Milosevic är aktuell för en comeback i England då han ska vara av intresse för QPR.
– Det finns stort intresse för Alexander. Det är nu uppe i tvåsiffrigt antal, säger agenten Barry O’Connor till The Sun enligt Fotbollskanalen.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.